CashFix arrowWiedza arrowKonto bankowe dla firmy jednoosobowej – czy jest obowiązkowe?

Konto bankowe dla firmy jednoosobowej – czy jest obowiązkowe?

Konto bankowe dla firmy jednoosobowej

Założenie konta firmowego to jedna z pierwszych czynności, jakich podejmujemy się po otwarciu przedsiębiorstwa. W przypadku większości działalności jest to również wymóg prawny. Nieco inaczej wygląda to w przypadku JDG. Dowiedz się, czy konto bankowe dla firmy jednoosobowej jest obowiązkowe, jakie są zalety takiego rozwiązania i przede wszystkim, w jaki sposób wybrać najlepszą ofertę.

Czy konto bankowe dla firmy jednoosobowej jest obowiązkowe?

Konto bankowe dla firmy jednoosobowej nie jest obowiązkowe, teoretycznie można prowadzić konto osobiste i posługiwać się nim w sprawach firmy jednoosobowej. Jednak nie zawsze warto decydować się na taki krok. Poza tym, żeby było można działać w ten sposób, konieczne jest spełnienie kilku warunków.

Konto osobiste przy JDG — warunki

Wiele osób zastanawia się, czy przedsiębiorca musi mieć konto firmowe? Niektóre formy działalności gospodarczej są zwolnione z tego obowiązku. Nie dotyczy on mikroprzedsiębiorców, osób zatrudnianych na kontraktach B2B, czyli niewielkich podmiotów gospodarczych. Prawo przedsiębiorców dokładnie określa takie podmioty.

Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców

Art. 7. 1. Użyte w ustawie określenia oznaczają: 1) mikroprzedsiębiorca – przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki: a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro;

Z przepisów jasno wynika, że mikroprzedsiębiorca:

  • średnio w roku zatrudnia mniej niż 10 pracowników,
  • roczny obrót netto nie może przekroczyć równowartości 2 milionów euro,
  • suma aktywów przedsiębiorstwa nie może przekroczyć równowartości 2 milionów euro.

Taki przedsiębiorca może trzymać środki firmowe na koncie prywatnym i przy jego pomocy regulować zobowiązania w ZUS, US oraz inne płatności. Na konto osobiste będą również wpływać przelewy zewnętrzne od kontrahentów. 

mikroprzedsiębiorca kto to

Warto wiedzieć, że jest sporo sytuacji, kiedy posiadanie konta firmowego przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej jest konieczne.

Kiedy posiadanie konta firmowego przy JDG jest konieczne?

Posiadanie konta firmowego przy JDG jest niezbędne w kilku sytuacjach. Po pierwsze obowiązek obejmuje każdą jednoosobową działalność gospodarczą, która chce znaleźć się na białej liście podatników VAT. Warto dodać, że prawo nakłada obowiązek obecności na tej liście każdej firmie, w której zdarzają się jednostkowe transakcje przewyższające równowartość 15 000 euro. Pozostałe firmy nie muszą się na nią zgłaszać, ale mają taką możliwość.

Ważne

Posiadanie konta firmowego przy jednoosobowej działalności gospodarczej jest obowiązkowe również dla firm, które chcą, lub mają obowiązek, skorzystać z mechanizm podzielonej płatności — split payment. Jest to system, który wymaga otwarcia konta firmowego i subkonta, na którym będą zabezpieczone środki na opłaty do Urzędu Skarbowego, ZUS i Urzędu Celnego.

Prawo reguluje przypadki kiedy posiadanie konta firmowego jest obowiązkowe, ale warto rozważyć założenie go nawet jeśli nie masz takiego obowiązku.

Konto bankowe dla firmy jednoosobowej — dlaczego warto?

Korzystanie z konta osobistego w jednoosobowej działalności gospodarczej nie zawsze się sprawdza. Nawet jeśli nie masz obowiązku zakładania rachunku firmowego, warto rozważyć tę opcję.

Plusy posiadania rachunku firmowego:

  • proces założenie konta firmowego jest prosty i intuicyjny, podobnie prowadzenie rachunku firmowego,
  • jasno rozliczone transakcje i rozgraniczenie między finansami firmowymi i prywatnymi,
  • w przypadku JDG nie ma ograniczeń przelewów z konta firmowego na osobiste,
  • możliwość skorzystania ze split payment — podzielonych płatności,
  • ułatwienia przy staraniu się o inne produkty bankowe dla firm (faktoring, kredyty),
  • możliwość skorzystania z narzędzi dla przedsiębiorców — dostęp do usług skierowanych jedynie do klientów firmowych, np. usługi księgowe online,
  • w wielu bankach również terminal płatniczy połączony z kontem firmowym.

Warto też zauważyć, że niektóre konta firmowe dają możliwość wymiany walut, czy skorzystania z powiązanej karty płatniczej lub kredytowej. Najważniejsze jest jednak wyodrębnienie finansów prywatnych i firmowych.

konto firmowe dla jdg zalety

Korzystanie z konta firmowego przez JDG a rozgraniczenie finansów prywatnych i firmowych

Choć w małych firmach zazwyczaj nie ma problemu z rozgraniczeniem finansów firmowych i prywatnych, to ich wyraźne oddzielenie jest wciąż bardzo ważne. Pamiętaj, że jako przedsiębiorcy, Twoje finanse podlegają kontroli ze strony Urzędu Skarbowego. Kiedy do niej dojdzie, znacznie łatwiej jest przedstawić wszystkie swoje wpływy i koszty na przykładzie konta firmowego, na którym nie mieszają się transakcje firmowe z prywatnymi zakupami.

Opinia eksperta

Założenia konta firmowego nie powinieneś unikać jeśli chcesz w przyszłości skorzystać z kredytu firmowego czy faktoringu. W przypadku starania się o taki produkt u innego podmiotu konieczne będzie przeprowadzenie audytu historii bankowej wykonanego przy pomocy aplikacji do weryfikacji sytuacji finansowej (np. kontomatik). Przedsiębiorca może nie czuć się komfortowo, udostępniając w takim przypadku również informacje o prywatnych zakupach.

Ekspert CashFix

Założeniu konta firmowego dla JDG towarzyszy minimum formalności, ale przedsiębiorcy wciąż obawiają się wysokich kosztów prowadzenia rachunku. Dlatego analiza ofert i promocji jest ważnym krokiem, który powinien poprzedzić decyzję o tym, w którym banku otworzyć konto firmowe dla jednoosobowej działalności gospodarczej.

Jakie konto bankowe dla firmy jednoosobowej będzie najlepsze?

Prowadzenie konta w jednym z dostępnych na polskim rynku banków trzeba dobrze przemyśleć. Konto firmowe wybrać warto na podstawie kilku kryteriów:

  • koszty — koniecznie dowiedz się, ile kosztuje konto firmowe w każdym banku, jakie opłaty wiążą się z otwarciem i prowadzeniem rachunku, jakie są koszty przelewów (w tym do ZUS i Urzędu Skarbowego) i innych operacji bankowych,
  • powiązane produkty — sprawdź, czy otrzymasz dostęp do dodatkowych produktów bankowych (karty płatniczej, kredytowej, debetu, konta walutowego dla firmy),
  • dostępność — sprawdź, czy konto firmowe, które Cię zainteresowało, jest dostępne dla Twojego rodzaju działalności gospodarczej, (zdarzają się konta firmowe dla spółki, jednoosobowej działalności gospodarczej, czy konto dla stowarzyszenia), dowiedz się również czy konto firmowe można obsługiwać przy pomocy aplikacji mobilnej.
  • promocje — oferty promocyjne banków kuszą niskimi cenami na starcie, zdarzają się nawet takie, w których możesz otworzyć darmowe konto firmowe. Weź pod uwagę nie tylko cenę startową, ale również koszty, które pojawią się po okresie promocyjnym.

Firmowe konto bankowe to jeden z produktów finansowych przydatnych w każdym biznesie. Jeśli nie wiesz jaki rachunek bankowy wybrać dla swojej działalności gospodarczej, skontaktuj się z nami. W CashFix podpowiadamy rozwiązania finansowe odpowiednie dla przedsiębiorstw z każdej branży.

Podsumowanie

  • Konto bankowe dla jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w niektórych przypadkach nie jest obowiązkowe.
  • Obowiązek posiadania konta firmowego dotyczy firm zarejestrowanych na białej liście podatników VAT oraz korzystających z mechanizmu split payment (podzielona płatność).
  • Zalety konta firmowego obejmują lepszą organizację finansów, łatwiejsze rozgraniczenie transakcji prywatnych i firmowych oraz dostęp do narzędzi dla przedsiębiorców, takich jak faktoring i kredyty.
  • Konto firmowe pomaga w rozgraniczeniu finansów prywatnych i firmowych, co ułatwia kontrole skarbowe i audyty finansowe.
  • Wybór konta firmowego powinien uwzględniać koszty prowadzenia, powiązane produkty bankowe, dostępność konta dla rodzaju działalności oraz promocje oferowane przez banki.
Anna Sójka

Autor artykułu:

Anna Sójka

Redaktor internetowy z bogatym doświadczeniem. Specjalizuje się w tematach związanych z finansami. Sama przez lata prowadziła działalność gospodarczą, dzięki czemu dobrze zna potrzeby przedsiębiorców i wie, z czym borykają się na co dzień. Tworzy artykuły dotyczące windykacji, faktoringu, restrukturyzacji firmy i innych zagadnień wiążących się ściśle z finansami przedsiębiorstwa. Wiedzę przekazuje w sposób kompleksowy i zrozumiały dla czytelnika.

[email protected]