CashFix arrowWiedza arrowKonto dla stowarzyszenia lub fundacji – czym różni się od firmowego?

Konto dla stowarzyszenia lub fundacji – czym różni się od firmowego?

Fundacje i stowarzyszenia to podmioty stworzone z myślą o realizacji wszelkiego rodzaju inicjatyw. Działają na zasadzie non profit i skupiają się na celach społecznych. Nie można jednak zapomnieć, że pod pewnymi względami przypominają firmy. Prawo wymaga, by zarówno stowarzyszenia, jak i fundacje miały własne konto bankowe. Dowiedz się, czym takie konto różni się od standardowego konta firmowego i jak wybrać najlepszą ofertę.

Jakie konto bankowe może otworzyć stowarzyszenie?

Stowarzyszenie czy fundacja muszą założyć konto firmowe lub podobne, dostosowane do potrzeb organizacji non-profit. Do ich celów nie nada się konto osobiste założyciela. Warto wspomnieć, że fundacje i stowarzyszenia muszą dbać o przejrzystość swoich finansów, nie tylko po to, by unikać oskarżeń o niecelowe wydatkowanie środków, ale również z powodu obowiązującego w Polsce prawa.

Opinia eksperta

Fundacje i stowarzyszenia muszą tak jak inne firmy, rozliczać się ze zobowiązań podatkowych, ale to nie jedyny powód, dla którego potrzebne jest im osobny rachunek bankowy. Na koncie dla stowarzyszenia gromadzone będą darowizny, składki członkowskie, czy środki z przekazywanego 1,5% podatku.

Ekspert CashFix

W ofercie każdego banku znajdziesz bez problemu konto przeznaczone do obsługi finansów firmowych i wiele stowarzyszeń korzysta właśnie z nich. Jest to dobre rozwiązanie, jednak warto pamiętać, że w przypadku fundacji czy stowarzyszenia bardzo istotne jest odpowiedzialne zarządzanie finansami, a konta firmowe wiążą się ze sporymi kosztami. Dlatego w ofertach niektórych banków znajdziesz specjalne konto dla stowarzyszenia.

Konto dla stowarzyszenia i fundacji — jakie ma cechy i czym różni się od firmowego?

Specjale konto dla stowarzyszenia lub fundacji cechują niższe koszty prowadzenia rachunku, obniżone ceny za przelewy krajowe i inne transakcje. Prowadzenie konta organizacji pozarządowej wiąże się z kosztami, ale musisz pamiętać, że będą one i tak niższe niż te, które generuje niemal każde konto firmowe.

Oferta rachunków firmowych dopasowana jest lepiej do rynku komercyjnego i obejmuje konta dla firm jednoosobowych oraz konta dla spółek. W przypadku fundacji koszty korzystania z takiego rachunku mogą być zbyt wysokie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę to, ile transakcji takie stowarzyszenie wykonuje i jakie ma potrzeby w porównaniu do przedsiębiorstwa.

konto dla organizacji - jak wybrać?

Korzyści z posiadania konta bankowego dla stowarzyszenia

Do otwarcia konta bankowego fundacji, stowarzyszenia lub innej organizacji pozarządowej przekonuje nie tylko obowiązek prawny, ale również szereg korzyści, które takie działania za sobą niosą. Niektóre fundacje i stowarzyszenia mogą mieć dwa konta firmowe lub nawet więcej.

Założenia konta bankowego przez stowarzyszenie lub fundacje wiąże się z:

  • możliwością dokonywania operacji bezgotówkowych za pośrednictwem usług bankowości elektronicznej,
  • śledzeniem wpływów, wypłat i ogólnego stanu finansów przez bankowość internetową,
  • możliwością otrzymywania dotacji (muszą być wypłacane na konto fundacji lub stowarzyszenia),
  • okazją do skorzystania z profilu zaufanego i innych dodatkowych funkcji,
  • przyjmowaniem wpłat z darowizn i 1,5% podatku.

Dodatkowo warto wspomnieć, że fundacja posiadająca konto otwarte w banku jest znacznie bardziej wiarygodna, a jej finanse przejrzyste. Zanim założysz konto dla stowarzyszenia, musisz wiedzieć, jakie dokumenty będą Ci do tego potrzebne.

Konto dla fundacji lub stowarzyszenia — potrzebne dokumenty

Konto bankowe dla fundacji lub stowarzyszenia zakłada upoważniony przedstawiciel w wybranym banku, potrzebne są do tego podstawowe dokumenty:

  1. Dowód osobisty osoby upoważnionej do otwarcia rachunku.
  2. Wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) gdzie każde stowarzyszenie musi być zarejestrowane.
  3. Statut stowarzyszenia lub inny dokument potwierdzający charakter działalności.
  4. Potwierdzenie nadania numeru NIP i REGON.

Ważne

Otwarcie konta dla fundacji, firmy czy stowarzyszenia nie trwa długo, a większość banków pozwala zrealizować cały proces on-line. Po podpisaniu umowy konto zostaje otwarte i można z niego korzystać bez przeszkód.

Planując otwarcie konta dla organizacji pozarządowej, koniecznie rozeznaj się w ofertach, zwracając szczególną uwagę na koszty, jakie generuje prowadzenie konta i operacje, które będziesz dokonywać.

konto dla stowarzyszenia - dokumenty

Rachunek firmowy dla stowarzyszenia a koszty

Prowadzenie konta firmowego przez stowarzyszenie czy fundację wiąże się z kosztami. Konta firmowe są zazwyczaj droższe niż konta osobiste, ale w przypadku stowarzyszeń często można skorzystać z oferty specjalnej.

Zakładając rachunek, zwróć uwagę na ceny:

  • uruchomienia konta — czasami banki pobierają jednorazowe opłaty, zwróć uwagę na jej wysokość
  • prowadzenia rachunku — dowiedz się, czy jest i ile wynosi opłata miesięczna,
  • prowadzenia rachunków pomocniczych — poznaj koszt dodatkowych rachunków, w ramach działania fundacji, mogą to być konta celowe, firmowe konta walutowe lub na dotacje,
  • przelewu krajowego i zagranicznego,
  • prowizji za kartę debetową dołączoną do konta.

Pamiętaj, że oferty banków mogą się między sobą różnić, podobnie jak opłaty. Podejmując decyzję, skup się przede wszystkim na potrzebach Twojej organizacji. Jeśli wiesz, że operacji będzie dużo, wybierz ofertę, w której opłaty za przelewy krajowe i zagraniczne są niskie, nawet jeśli samo prowadzenie rachunku kosztuje więcej. Pamiętaj, że w przypadku konta dla stowarzyszenia obowiązują takie same zasady dotyczące przelewów z konta firmowego na prywatne, jak w przypadku spółek.

Podsumowanie

  • Fundacje i stowarzyszenia muszą posiadać własne konto bankowe.
  • Konto dla organizacji non-profit musi zapewniać przejrzystość finansową, umożliwiając gromadzenie darowizn, składek członkowskich i środków z podatku.
  • Specjalne konta dla stowarzyszeń oferują niższe koszty prowadzenia i transakcji w porównaniu do standardowych kont firmowych, co lepiej odpowiada na potrzeby organizacji non-profit.
  • Otwarcie konta bankowego dla stowarzyszenia lub fundacji wymaga dostarczenia dokumentów, takich jak dowód osobisty, wyciąg z KRS, statut organizacji, NIP i REGON.
  • Konto bankowe organizacji pozwala na operacje bezgotówkowe, kontrolę finansów online, otrzymywanie dotacji oraz większą wiarygodność i przejrzystość.
  • Przy wyborze konta warto skupić się na potrzebach organizacji, uwzględniając koszty otwarcia konta, opłaty miesięczne oraz koszty transakcji krajowych i zagranicznych.
Anna Sójka

Autor artykułu:

Anna Sójka

Redaktor internetowy z bogatym doświadczeniem. Specjalizuje się w tematach związanych z finansami. Sama przez lata prowadziła działalność gospodarczą, dzięki czemu dobrze zna potrzeby przedsiębiorców i wie, z czym borykają się na co dzień. Tworzy artykuły dotyczące windykacji, faktoringu, restrukturyzacji firmy i innych zagadnień wiążących się ściśle z finansami przedsiębiorstwa. Wiedzę przekazuje w sposób kompleksowy i zrozumiały dla czytelnika.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
Jak działa firmowe konto walutowe?

Jak działa firmowe konto walutowe?

Masz firmę i współpracujesz z zagranicznymi kontrahentami? Może warto skorzystać z konta walutowego dla firm? Dowiedz się jak działa.

Autor: Anna Sójka|09.10.2024 r.
przelew z konta firmowego na prywatne i odwrotnie

Przelew z konta firmowego na prywatne i odwrotnie – jak robić to prawidłowo?

Chcesz zrobić przelew z konta firmowego na prywatne, albo odwrotnie i nie wiesz, czy trzeba robić to według określonych zasad? Dowiedz się więcej.

Autor: Anna Sójka|11.10.2024 r.
czy trzeba mieć konto firmowe?

Czy trzeba mieć konto firmowe i kiedy wystarczy rachunek osobisty?

Masz firmę lub planujesz ją otworzyć i zastanawiasz się, czy trzeba mieć konto firmowe i czy można korzystać z konta osobistego? Poznaj odpowiedź.

Autor: Anna Sójka|16.10.2024 r.