CashFix arrowWiedza arrowPrzelew z konta firmowego na prywatne i odwrotnie – jak robić to prawidłowo?

Przelew z konta firmowego na prywatne i odwrotnie – jak robić to prawidłowo?

przelew z konta firmowego na prywatne i odwrotnie

Posiadacze kont firmowych często zastanawiają się, czy można dowolnie przelewać pieniądze między rachunkami przedsiębiorstwa i prywatnymi. W niektórych wypadkach jest to jak najbardziej dozwolone, ale w innych zabronione prawem i związane z odpowiedzialnością karną. Wzięliśmy pod lupę przelewy z konta firmowego na prywatne i odwrotnie, aby rozwiać wątpliwości na temat tego zagadnienia.

Przelew z konta firmowego na prywatne a forma prowadzonej działalności gospodarczej

Możliwość dowolności wykonywania przelewów z konta firmowego na prywatne zależy głównie od formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej. Najpierw zastanów się nad tym czy trzeba mieć konto firmowe i w jakich biznesach nie jest wymagane. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej można bez przeszkód operować środkami między rachunkami, a przelew z konta spółki musi być formalnie uzasadniony.

Przelew z konta firmowego na prywatne w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych

Przelew z konta firmowego na prywatne w jednoosobowej działalności gospodarczej jest możliwy, ponieważ majątek właściciela i fundusze firmy są często powiązane. Dlatego też w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych nie trzeba nawet zakładać konta firmowego. Jeśli jednak przedsiębiorca zechce taki rachunek prowadzić, może z niego bez przeszkód przelewać pieniądze na swoje konto osobiste. Podobnie rzecz ma się w wypadku przelewu z konta prywatnego na firmowe. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, nie musisz ich uzasadniać ani dokładnie opisywać w tytule.

Ważne

Wydatków prywatnych i przelewów na konto prywatne nie można nigdy księgować jako kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Dowolność przelewów między kontami firmowym i osobistym jest możliwa jedynie w JDG, inne formy prawne przedsiębiorstw, czyli spółki, obowiązują inne zasady.

Przelew z konta spółki na prywatne — kiedy jest możliwy?

W przypadku spółek majątek firmy nie należy bezpośrednio do osób zarządzających, udziałowców, założycieli czy akcjonariuszy, tylko do przedsiębiorstwa. Co za tym idzie w spółkach osobowych i kapitałowych, niedopuszczalne jest nieuzasadnione przelewanie środków firmowych na konta prywatne.

Pieniądze przeznaczone na prywatne potrzeby właścicieli można przelewać pod warunkiem określenia ich jako:

  • wynagrodzenia,
  • dywidendy,
  • czynsze najmu,
  • środki na uregulowanie faktury.

Opinia eksperta

Pamiętaj, że w przypadku spółek musisz w tytule wyraźnie opisać, czego dotyczy przelew z konta firmowego na prywatne. Wyszczególnić warto np. okres, za jaki wypłacane jest wynagrodzenie, numer opłacanej faktury, czy czas najmu, za który regulowany jest czynsz.

Ekspert CashFix

Jak wygląda jednak sytuacja, gdy chcesz prywatnymi pieniędzmi zasilić konto firmowe?

Przelew z konta prywatnego na firmowe i wpłaty we wpłatomacie

Podobnie jak w przypadku operacji wychodzących, przelew z konta osobistego na firmowe i wpłaty na rachunek dokonywane we wpłatomatach są dopuszczalne jedynie przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej. Tacy przedsiębiorcy mają możliwość opłacania rachunków i faktur firmowych z konta osobistego.

W przypadku spółki pieniądze na konto firmowe możesz wpłacić jedynie jeśli pożyczyłeś od niej i przelew jest formą spłaty zadłużenia. Na konto firmowe spółki możesz przelać pieniądze jeszcze w dwóch przypadkach:

  • jeśli opłacasz wykonaną usługę,
  • jeśli regulujesz fakturę za dostarczenie towaru.

Zasilenie konta firmowego prywatnymi środkami trudno wytłumaczyć przypadkiem. Większość przedsiębiorców była za to w sytuacji, gdy omyłkowo zapłacili za coś z pieniędzy należących do spółki. Warto wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji.

Co zrobić, gdy omyłkowo zapłacisz za prywatne rachunki lub zakupy z rachunku firmowego spółki?

Jeśli zdarza Ci się mylić i płacić prywatne rachunki z konta firmowego lub robić prywatne zakupy i przypadkiem zapłacić za nie kartą firmową zapewne wiesz, że środki te musisz po prostu zwrócić. Potraktuj je jak pożyczkę i przelej z powrotem na konto firmowe.

Opinia eksperta

W przypadku omyłkowego użycia pieniędzy spółki do celów prywatnych należy dokonać zwrotu środków na rachunek spółki, a następnie odpowiednio udokumentować całą operację. Warto także powiadomić księgowego, który odpowiednio zaksięguje tę transakcję, aby uniknąć problemów podatkowych oraz ewentualnych wątpliwości podczas kontroli skarbowej. Dbanie o oddzielenie wydatków prywatnych od firmowych jest niezmiernie ważne dla transparentności finansów spółki.

Ekspert CashFix

Pamiętaj, że w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nie musisz nic robić. Prywatne fundusze mogą przenikać się z firmowymi. Może jednak okazać się to problematyczne. Wykonywanie wypłat z konta firmowego na prywatne rachunki ma swoje wady.

Przelew z konta firmowego na prywatne w jdg i spółce

Przelew z konta firmowego na prywatne w JDG — wady

Ciągłe przelewy z konta firmowego na prywatne mogą spowodować zamieszanie w finansach osobistych i firmowych. Konto bankowe dla firmy jednoosobowej nie jest wymagane, ale przedsiębiorcy zakładają je, ponieważ chcą zachować lepszą przejrzystość w funduszach. Jeśli mimo to przelewasz nieustannie środki z jednego konta na drugie, możesz tej transparentności nie zachować.

Pamiętaj, że w razie kontroli z ZUS-u lub Urzędu Skarbowego musisz uzasadnić transakcje prywatne dokonywane z konta firmowego, oraz zezwolić na wgląd do konta prywatnego, jeśli przy jego pomocy regulujesz rachunki firmowe.

Podsumowanie

  • W przypadku JDG można swobodnie przelać środki między kontami bez konieczności uzasadniania transakcji.
  • W spółkach przelewy z konta firmowego na prywatne muszą być uzasadnione jako wynagrodzenie, dywidenda, czynsz najmu lub zapłata za faktury.
  • Przelew środków prywatnych na konto firmowe w spółkach jest możliwy tylko w przypadku spłaty zadłużenia lub zapłaty za usługi i towary.
  • Częste przelewy między kontami mogą prowadzić do zamieszania finansowego, a w przypadku kontroli trzeba uzasadnić takie operacje.
Anna Sójka

Autor artykułu:

Anna Sójka

Redaktor internetowy z bogatym doświadczeniem. Specjalizuje się w tematach związanych z finansami. Sama przez lata prowadziła działalność gospodarczą, dzięki czemu dobrze zna potrzeby przedsiębiorców i wie, z czym borykają się na co dzień. Tworzy artykuły dotyczące windykacji, faktoringu, restrukturyzacji firmy i innych zagadnień wiążących się ściśle z finansami przedsiębiorstwa. Wiedzę przekazuje w sposób kompleksowy i zrozumiały dla czytelnika.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.

Konto dla spółki – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Prowadzenie spółki wiąże się z obowiązkiem otwarcia konta firmowego. Dowiedz się, o czym musisz pamiętać, otwierając konto dla spółki.

Autor: Anna Sójka|26.09.2024 r.
Jak działa firmowe konto walutowe?

Jak działa firmowe konto walutowe?

Masz firmę i współpracujesz z zagranicznymi kontrahentami? Może warto skorzystać z konta walutowego dla firm? Dowiedz się jak działa.

Autor: Anna Sójka|09.10.2024 r.
Konto bankowe dla firmy jednoosobowej

Konto bankowe dla firmy jednoosobowej – czy jest obowiązkowe?

Planujesz otworzyć konto bankowe dla firmy jednoosobowej? Dowiedz się, czy jest obowiązkowe i z jakimi korzyściami się wiąże.

Autor: Anna Sójka|19.09.2024 r.