Faktoring online — porównaj oferty
Czy zdarzyło Ci się wystawić fakturę z terminem zapłaty odroczonym o kilka tygodni lub miesięcy, a później nerwowo oczekiwać przelewu? Brak odpowiedniej płynności finansowej może narazić na szwank reputację przedsiębiorstwa, zablokować możliwość inwestycji, a w skrajnych wypadkach wpłynąć na wypłacalność wynagrodzeń. Jeśli kiedykolwiek chciałeś przyspieszyć termin płatności wystawionej faktury, zapoznaj się z naszym artykułem. Rozwiązanie Twojego problemu jest na wyciągnięcie ręki.
Czego dowiesz się z artykułu?
Kto korzysta z faktoringu jednorazowego?
Faktoring jednorazowy to forma faktoringu dopasowana do potrzeb przedsiębiorstw handlowych i usługowych ze wszystkich branż. Właściciele firm, którzy potrzebują gotówki, niejako zamrożonej na fakturze, coraz częściej korzystają z usługi faktoringu jednorazowego, inaczej pojedynczego.
Wsparcie w finansowaniu faktury jest często niezbędne, by utrzymać płynność majątkowo-kapitałową na odpowiednim poziomie. Szybki przepływ środków zapewnia firmie nie tylko finanse na zaspokojenie bieżących potrzeb, ale również na inwestycje i rozwój.
Definicja
Faktoring jednorazowy (faktoring pojedynczy) to usługa polegająca na sporadycznym (nierzadko jednokrotnym) skorzystaniu z usług firmy faktoringowej.
Z usług faktoringu skorzystać może każde przedsiębiorstwo, które choć raz wystawiło fakturę VAT z odroczonym terminem płatności. Firma faktoringowa analizuje sytuację finansową kontrahenta i na jej podstawie decyduje, na jakich warunkach udzieli wsparcia. Firma wystawiająca fakturę nie musi mieć zdolności kredytowej, ani ugruntowanej pozycji na rynku. W tym wypadku prześwietlany jest wyłącznie kontrahent.
Faktoring jednorazowy dla firm bez stałych kontrahentów
Z faktoringu jednorazowego często korzystają firmy, które nie mają stałej bazy kontrahentów. Zaliczają się do nich na przykład firmy transportowe i inne przedsiębiorstwa świadczące usługi B2B. Firma faktoringowa każdorazowo przeanalizuje nowych kontrahentów i wypłaci pieniądze na podstawie faktury z wydłużonym terminem płatności. Jednorazowo z usługi faktoringu dla firm mogą skorzystać przedsiębiorstwa, które współpracują z podmiotami zza granicy oraz firmy wybierające faktoring krajowy. Wszystko zależy od specyfiki oferty konkretnego faktora.
Warto wspomnieć, że z tej usługi skorzystać może również podmiot, który jest stałym klientem firmy faktoringowej, ale obecnie zdecydował się na rozpoczęcie współpracy z nowym partnerem. W takim wypadku oferta zostaje przygotowana z uwzględnieniem jego warunków finansowych.
Schemat działania faktoringu jednorazowego
Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z usługi, musisz wiedzieć, jak działa faktoring jednorazowy. Schemat jest bardzo prosty, dzięki czemu finansowanie faktur odbywa się bez problemów i szybko otrzymasz przelew środków na swoje konto.
Proces zaczyna się w momencie wystawienia faktury z odroczonym terminem przez dane przedsiębiorstwo. Następnie faktura przekazywana jest firmie faktoringowej, która wykonuje analizę kontrahenta i wypłaca przedsiębiorcy środki do wykorzystania na dowolny cel, bez zbędnych formalności. Bywa, że pieniądze są na koncie już tego samego dnia.
Ważne
Wraz z upływającym terminem płatności, kontrahent płaci fakturę, ale już nie na konto faktoranta, a firmy faktoringowej.
Szybki dostęp do pieniędzy z faktur
Rynek finansów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom współczesnego świata, dlatego szereg ofert faktoringu jest obecnie dostępna w sieci. Faktoring online to najlepsze rozwiązanie dla firm w każdej branży. Możesz skorzystać z usług zaufanego partnera lub porównać oferty różnych firm i wybrać tę, która najlepiej wpisze się w Twoje potrzeby. Wszystko to zrobisz w kilka minut, bez wychodzenia z domu.
Wybierz faktoring online, zarówno w przypadku usługi jednorazowej, jak i globalnej. Niezależnie od tego, jaki rodzaj Cię interesuje, znajdziemy partnera z ofertą najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.
Porównaj bezpłatnie najlepsze firmy faktoringowe w Polsce
Faktura z odroczonym terminem płatności — dlaczego warto?
Wystawianie faktur z terminem płatności to w Polsce codzienność. Takie działanie ma sporo zalet. Pozwala to na nawiązanie dobrych stosunków z kontrahentami oraz na budowanie zaufania. Takie warunki współpracy są mile widziane w branżach z sektora handlowego, usługowego, a także w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Bardzo często partner handlowy już po pierwszych kilku transakcjach oczekuje faktury z terminem płatności nawet do 90 dni. W takich przypadkach, zwłaszcza gdy kwota na fakturze jest wysoka, zamrożenie gotówki może wiązać się z konsekwencjami. Szybkie finansowanie faktur sprzedażowych wystawionych z długim terminem płatności to w tym wypadku racjonalne rozwiązanie.
Płynność finansowa a termin płatności faktury
Rozwój firmy nie będzie mógł się dokonać, jeśli wcześniej nie zostaną zaspokojone podstawowe potrzeby finansowe. Usługa faktoringu jednorazowego jest w tym wypadku niezastąpiona. Decydując się na skorzystanie z niej, zapewnia się firmie płynność finansową, zwłaszcza w przypadku faktur wystawionych na wyższe kwoty.
Faktoring pojedynczy — zalety
Faktoring pojedynczy (inaczej faktoring jednorazowy) to często też faktoring jawny, dzięki czemu jego koszt nie jest wysoki, a proces cesji wierzytelności następuje szybko i bez zbędnych formalności.
Zalety faktoringu pojedynczego:
- faktoring online — cały proces można przeprowadzić w sieci, wypełnia się wniosek online i czeka na wypłatę środków,
- analiza finansowa partnera — faktoring sprawdza wypłacalność danego podmiotu,
- różne terminy płatności — do firmy możesz zgłosić się z fakturą o dowolnym terminie płatności,
- brak zobowiązań wobec faktora — z usługi można skorzystać raz lub korzystać z niej sporadycznie,
- minimum formalności — faktoring pomaga osiągnąć szybką płynność kapitałowo-majątkową,
- faktoring jednorazowy nie wiąże umową na 12 czy 24 miesiące, jak kredyt bankowy,
- w odróżnieniu od pożyczki bankowej, faktoring to pozyskanie kapitału, który firma wygenerowała, a nie zapożyczanie się środkami, które nie są nasze,
- firma poprawia swoją płynność finansową,
- oferta dopasowana do potrzeb konkretnego przedsiębiorcy,
- natychmiastowa decyzja i szybka wypłata gotówki na podstawie faktur.
Finansowanie faktur przy pomocy faktoringu jednorazowego wspiera Twoją działalność gospodarczą i ma dobry wpływ na nastroje kontrahentów.
Faktoring jednorazowy a faktoring globalny
Decydując się na finansowanie faktur z firmą faktoringową, można wybrać faktoring jednorazowy lub faktoring globalny. W odróżnieniu od faktoringu jednorazowego, który jest wsparciem pojedynczym lub sporadycznym, faktoring globalny jest nawiązaniem współpracy na większą skalę.
Po usługę faktoringu globalnego sięgają najczęściej przedsiębiorcy prowadzący długofalowe współprace ze swoimi partnerami. Wybór tej formy finansowania faktur pozwala na szybką wymianę towaru czy usługi na gotówkę, przy zachowaniu dobrych stosunków z partnerem, który oczekuje, że terminy płatności będą wydłużone. Faktoring globalny wiąże się z przekazaniem wszystkich faktur firmie i zarządzaniem nimi z poziomu faktora.
Faktoring online — porównaj oferty
Podsumowanie
- Faktoring jednorazowy to rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które nie potrzebują stałego finansowania faktur, a usługą faktoringu posiłkują się incydentalnie lub jedynie raz.
- Faktoring jednorazowy jest dla wszystkich przedsiębiorców wystawiających faktury z wydłużonym terminem płatności.
- Większość firm faktoringowych oferuje faktoring online, również w przypadku usługi jednorazowej.
- Firma faktoringowa prześwietla kontrahentów, ale nie firmę wystawiającą faktury.
Autor artykułu:
Anna SójkaRedaktor internetowy z bogatym doświadczeniem. Specjalizuje się w tematach związanych z finansami. Sama przez lata prowadziła działalność gospodarczą, dzięki czemu dobrze zna potrzeby przedsiębiorców i wie, z czym borykają się na co dzień. Tworzy artykuły dotyczące windykacji, faktoringu, restrukturyzacji firmy i innych zagadnień wiążących się ściśle z finansami przedsiębiorstwa. Wiedzę przekazuje w sposób kompleksowy i zrozumiały dla czytelnika.
[email protected]oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
Faktoring odwrotny, co to jest i jak sfinansuje Twoje zakupy?
Osoby poszukujące źródła finansowania coraz częściej wybierają faktoring odwrotny. Sprawdź, dlaczego...
Sprzedaż wierzytelności – na czym polega i czy się opłaca?
Sprzedaż wierzytelności to jedna z niewielu alternatyw dla prób ściągnięcia długu z osoby prywatnej lub firmy. Sprawdź, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie.
Faktoring krajowy — poradnik dla przedsiębiorców
Faktoring krajowy to usługa idealna dla przedsiębiorstw, które współpracują z kontrahentami z terenu Polski. Zobacz, czym się charakteryzuje.