Darmowa porównywarka ofert faktoringu krajowego
Właściciele film zarejestrowanych w Polsce, współpracujący z kontrahentami działającymi na terenie naszego kraju mogą skorzystać z usługi faktoringu krajowego. Działanie takie zapewnia znacznie lepszą jakość płynności finansowej i sprawia, że środki ze sprzedaży towarów czy usług mogą być inwestowane niemal natychmiast w kolejne projekty, czy przeznaczone na dowolny cel przedsiębiorstwa. Współpracę z firmą faktoringową wybiera coraz więcej polskich przedsiębiorców. Dowiedz się, dlaczego warto do nich dołączyć.
Czego dowiesz się z artykułu?
Co to jest faktoring krajowy?
Najprościej rzecz ujmując faktoring krajowy to taki rodzaj faktoringu, z którego korzystać mogą przedsiębiorstwa działające na terenie Polski. Usługa faktoringu polega na przekazaniu wystawionych przez firmę faktur z wydłużonym terminem płatności, firmie faktoringowej. Następnie faktor (inaczej firma faktoringowa) wypłaca środki na konto przedsiębiorstwa i czeka na zapłatę od kontrahenta, który opłaca fakturę w terminie.
Takie działania znacznie wspomagają płynność finansową firmy i pozwalają natychmiast skorzystać ze środków, które w normalnych warunkach, byłyby zamrożone na kilka tygodni, czy w przypadku niektórych faktur, nawet miesięcy.
Zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorstwu
Płynność finansowa utrzymująca się na niezadowalającym poziomie prowadzi z czasem do pogorszenia się sytuacji finansowej firmy, utracie wiarygodności i w efekcie kontrahentów.
Ważne
Dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa od samego początku jego istnienia możliwy jest głównie dzięki płynności finansowej utrzymanej na dobrym poziomie.
Oczekiwanie na termin uregulowania należności, 30, 90 czy więcej dni, za wystawioną fakturę z odroczonym terminem może sprawić, że przegapimy okazję zakupu, sami będziemy zalegać z zapłatą, czy stracimy szansę na inwestycję. Faktoring dla firm wychodzi naprzeciw tym potrzebom, dlatego firmy tak chętnie po niego sięgają.
Faktoring krajowy. Kto może korzystać?
Z faktoringu krajowego mogą korzystać wszystkie firmy zarejestrowane w Polsce i współpracujące z kontrahentami krajowymi. Drugim warunkiem skorzystania z usługi jest konieczność wystawienia co najmniej jednej faktury z odroczonym terminem płatności. Warto zaznaczyć, że niektóre firmy faktoringowe nie akceptują wszystkich rodzajów działalności. Część z nich nie współpracuje z osobami prowadzącymi np. jednoosobową działalność gospodarczą.
Wypłata środków za fakturę odbywa się na podstawie analizy partnera i jego finansów. W większości przypadków pieniądze będą mogły znaleźć się na koncie w ciągu kilku godzin. Faktoring online to znaczne ułatwienie dla przedsiębiorców, ponieważ formalności zostały tutaj ograniczone do minimum. Wystarczy podać komplet danych i czekać ma decyzję.
Z usług faktoringu krajowego korzystają firmy z każdej dziedziny gospodarki. Niezależnie od tego czy firma wytwarza produkty, zajmuje się dystrybucją, handlem czy świadczeniem usług, może skorzystać z tej metody finansowania.
Do przedsiębiorstw, które szczególnie chętnie decydują się na faktoring krajowy, zaliczają się głównie firmy produkcyjne. Wystawiają one faktury na wysokie kwoty z długim terminem płatności. W przypadku kilkunastu czy kilkudziesięciu takich faktur można tymczasowo pogorszyć płynność finansową całego przedsiębiorstwa i negatywnie wpłynąć na kapitał obrotowy.
Firmy produkcyjne wiążą się często umową faktoringu na stałe usługi. Dzieje się tak, ponieważ współpracują one zwykle ze stałą liczbą partnerów, co pozwala im uzyskać lepsze oferty.
Rodzaje faktoringu krajowego a poziom ryzyka niewypłacalności kontrahentów
Wyróżniamy trzy rodzaje faktoringu krajowego, które różnią się ze względu na poziom ryzyka niewypłacalności kontrahentów.
W ofercie firm faktoringowych znajdziemy usługi:
- faktoringu bez regresu,
- faktoringu z regresem,
- faktoringu mieszanego.
Różnią się one wysokością kosztów, które poniesie klient oraz innymi szczegółami. Wybierając faktoring krajowy, kieruj się tym, co będzie najbardziej opłacalne dla Twojego przedsiębiorstwa.
Przeniesienie ryzyka niewypłacalności na faktora — faktoring pełny
Faktoring pełny, inaczej faktoring bez regresu, to z pewnością najbardziej kusząca forma faktoringu w Polsce. Polega on na przejęciu wierzytelności i przeniesieniu jej w całości na firmę faktoringową. Jeśli firma zdecyduje się na współpracę na warunkach faktoringu pełnego, wystarczy, że przekaże fakturę do faktora i uzyska z niej środki. Jeśli kontrahent nie opłaci faktury na czas, całą odpowiedzialność za niewypłacalność dłużnika ponosi firma faktoringowa, która we własnym zakresie zajmuje się odzyskaniem pieniędzy.
Przejęcia ryzyka, jakie niesie za sobą faktoring pełny, związane jest z zabezpieczeniem finansowym. Warto pamiętać, że ubezpieczenie należności generuje dodatkowe koszty umowy. Usługa ta niweluje całkowicie ryzyko niewypłacalności kontrahenta i przenosi je w stu procentach na faktora.
Przedsiębiorca odpowiada za niewypłacalność — faktoring niepełny
Jeśli nie chcesz, by Twoja firma musiała ubezpieczać umowę faktoringową, a w dodatku masz pełne zaufanie do swoich kontrahentów, możesz wybrać faktoring niepełny (inaczej faktoring z regresem). W przypadku wyboru takiej formy współpracy, mniejsze ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahenta ponosi firma faktoringowa.
W przypadku, gdy faktura nie zostanie opłacona na czas, to przedsiębiorca zobowiązany jest do zwrotu zaliczki, która została mu wcześniej wypłacona.
Przykład
Firma produkująca ekologiczne opakowania do żywności wystawia fakturę hurtowni, która złożyła zamówienie na określoną ilość towaru. Firma produkcyjna przekazała fakturę firmie faktoringowej, na zasadach faktoringu niepełnego.
W chwili upłynięcia terminu zapłaty faktury w przypadku braku uiszczenia należności, firma faktoringowa odzyskuje wypłacone pieniądze od faktora, a nie kontrahenta, w tym przypadku hurtowni.
Częściowa odpowiedzialność faktora — faktoring mieszany
Połączenie faktoringu pełnego z niepełnym nazywane jest faktoringiem mieszanym. Jest to optymalne rozwiązanie dla przedsiębiorców, dla których powyższe rozwiązania są zbyt radykalne. W tej wersji usługi część ryzyka związanego z niewypłacalnością kontrahenta przejmuje faktor, a część zostaje u faktoranta.
Finansowanie faktur w tym systemie polega na tym, że do określonej, ustalonej indywidualnie, kwoty, są one obsługiwane na zasadach takich jak faktoring pełny, a powyżej niej jak faktoring niepełny. Pozwala to na zachowanie balansu odpowiedzialności w przypadku braku zapłaty należności.
Porównywarka firm oferujących faktoring krajowy
Faktoring w Polsce — jak się rozwija?
Faktoring w Polsce od lat rozwija się i z roku na rok więcej przedsiębiorstw korzysta z finansowania bieżącej działalności w ten sposób. Jak podaje Polski Związek Faktorów, firmy faktoringowe zakończyły rok 2023 na podobnym poziomie, co w 2022. Warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku gospodarka znacznie zwolniła, a konsekwencje odbiły się również na branży faktoringowej. Prognozy są jednak pozytywne, a pod koniec roku branża zanotowała wzrost w stosunku do poprzednich kwartałów.
Jak wybrać firmę oferującą usługę faktoringu krajowego?
Na rynku jest coraz więcej firm oferujących faktoring krajowy. Pamiętaj, że wybierając najlepszą ofertę, musisz wziąć pod uwagę wszystkie istotne kwestie, takie jak rodzaj umowy, stopień ryzyka, jaki na siebie bierzesz, koszt usługi w stosunku do jej zakresu i inne szczegóły, które są zawierane w umowie.
Wśród wielu rodzajów faktoringu i ofert przygotowanych z myślą o przedsiębiorcach z różnych sektorów gospodarki, z pewnością znajdziesz najlepsze rozwiązanie dla swojej firmy.
Jeśli zależy ci na rzetelnej ocenie firm oferujących faktoring krajowy, ale nie chcesz analizować każdej oferty osobno, zdaj się na ekspertów. Dzięki naszej porównywarce szybko i całkowicie za darmo poznasz konkretne oferty dopasowane całkowicie do Twoich potrzeb.
Wypełnij formularz i otrzymaj gotowe oferty
Podsumowanie
- Faktoring krajowy to usługa dostępna dla firm zarejestrowanych w Polsce i współpracujących z krajowymi partnerami.
- Biorąc pod uwagę terytorium działania firmy, wyróżniamy faktoring krajowy i faktoring międzynarodowy.
- Faktoring krajowy pozwala na szybkie sfinansowanie faktury z długim terminem płatności.
- Faktoring krajowy funkcjonuje w trzech wariantach, faktoringu pełnego, niepełnego i mieszanego.
- Rozwój faktoringu w Polsce w roku 2023 utrzymał się na podobnym poziomie co w 2022.
Autor artykułu:
Anna SójkaRedaktor internetowy z bogatym doświadczeniem. Specjalizuje się w tematach związanych z finansami. Sama przez lata prowadziła działalność gospodarczą, dzięki czemu dobrze zna potrzeby przedsiębiorców i wie, z czym borykają się na co dzień. Tworzy artykuły dotyczące windykacji, faktoringu, restrukturyzacji firmy i innych zagadnień wiążących się ściśle z finansami przedsiębiorstwa. Wiedzę przekazuje w sposób kompleksowy i zrozumiały dla czytelnika.
[email protected]oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
Umowa faktoringu – co powinna zawierać?
Umowa faktoringu jest niezbędna, by skorzystać z tej usługi finansowania. Sprawdź, jak ją zawrzeć i co powinna zawierać.
Faktoring z regresem czy faktoring bez regresu – co wybrać?
Czym różni się faktoring pełny od niepełnego? Który powinieneś lub powinnaś wybrać? Na te pytania odpowiedzi udzielamy w artykule.
Sprzedaż faktur – kiedy można sprzedać i komu? Poradnik
Sprzedaż faktur to sposób, na poprawę płynności finansowej Twojego przedsiębiorstwa. Dowiedz się, jak działa to rozwiązanie i gdzie znaleźć oferty.