CashFix arrowWiedza arrowJak wyegzekwować zwrot pieniędzy od sprzedawcy?

Jak wyegzekwować zwrot pieniędzy od sprzedawcy?

jak wyegzekwować zwrot pieniędzy od sprzedawcy
Chcę porównać oferty najlepszych firm windykacyjnych

Zastanawiasz się, co możesz zrobić, jeśli sprzedawca nie chce Ci oddać pieniędzy za zwrócony towar po zakupie w sklepie internetowym? W takim razie jesteś w dobrym miejscu. W tym artykule wyjaśniamy tę kwestię dla osób fizycznych, dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a także dla firm. Przeczytaj, jak sobie poradzić ze sprzedawcą, który nie chce zwrócić pieniędzy!

Co zrobić, gdy sprzedawca nie chce zwrócić pieniędzy?

Dokonałeś zwrotu towaru w terminie 14 dni od dnia odebrania przesyłki? W takim razie sprzedawca powinien zwrócić Ci kwotę, którą zapłaciłeś za zwrócone dobra.

Niestety zdarza się, że sprzedawcy nie zwracają należności konsumentowi, co może być dla niego bardzo problematyczne. Jednakże przede wszystkim jest bardzo dezorientujące, bo nie jest to typowe zachowanie, do którego konsument jest przyzwyczajony.  

Jeśli załatwisz sprawę polubownie, to uda Ci się odzyskać pieniądze bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych jako koszty przesyłki.

Ile sprzedawca ma czasu na zwrot pieniędzy?

Sprzedawca musi bez jakiejkolwiek zwłoki zwrócić konsumentowi wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym koszty dostarczenia towaru, nie później niż w terminie 14 dni od otrzymania oświadczenia w sprawie odstąpienia od umowy. Kwoty te powinny być zwrócone przy użyciu takiego samego środka płatności, jaki został wcześniej użyty przez kupującego, chyba że ten wyraził zgodę na inny sposób zwrotu środków (przy czym nie może to generować dodatkowych opłat).

Warto zauważyć, że przedsiębiorca może wstrzymać się ze zwrotem pieniędzy do momentu otrzymania zwracanej rzeczy lub uzyskania potwierdzenia jej odesłania – zależnie od tego, co nastąpi wcześniej.

Chcę porównać oferty najlepszych firm windykacyjnych

Przekroczenie terminu zwrotu towaru bez podania przyczyny – co wtedy?

Konsument ma prawo odstąpić od umowy sprzedaży towaru zakupionego poza miejscem przedsiębiorstwa, w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny, a przedsiębiorca musi zwrócić koszty zakupu. W przypadku sprzedaży internetowej klient może zwrócić towar w ciągu 14 dni od otrzymania bez podawania przyczyny. 

Ważne

Jeśli konsument nie został poinformowany o prawie do odstąpienia od umowy, ma na to prawo przez 12 miesięcy od upływu 14-dniowego terminu zwrotu. Jeżeli jednak otrzyma takie informacje, termin ten skraca się do 14 dni od ich udzielenia.

Termin ten rozpoczyna się od objęcia rzeczy w posiadanie przez konsumenta lub dostawy ostatniej rzeczy w umowie wielorakiej. Brak informacji o kosztach zwrotu spowoduje, że przedsiębiorca poniesie te koszty.

Art.  34.  [Zwrot towaru przez konsumenta]

1.  54  Konsument ma obowiązek zwrócić towar przedsiębiorcy lub przekazać go osobie upoważnionej przez przedsiębiorcę do odbioru niezwłocznie, jednak nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy, chyba że przedsiębiorca zaproponował, że sam odbierze towar. Do zachowania terminu wystarczy odesłanie towaru przed jego upływem.

Źródło: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawa-konsumenta-18105223/art-34

Rękojmia zwrot pieniędzy – jak to działa i kogo dotyczy?

Przedsiębiorca musi przyjąć reklamację od konsumenta, obejmującą nie tylko sprzedawców towarów, lecz także dostawców usług finansowych, telekomunikacyjnych czy energetycznych. Po otrzymaniu reklamacji przedsiębiorca ma 30 dni (lub w niektórych przypadkach 14 dni) na jej rozpatrzenie i udzielenie odpowiedzi konsumentowi. Brak reakcji w przypadku reklamacji rękojmi dotyczącej wymiany, naprawy lub obniżenia ceny w ciągu 14 dni oznacza uznanie roszczeń konsumenta za uzasadnione, ale wyjątkiem jest sytuacja, gdy żąda on zwrotu pieniędzy (odstąpienie od umowy). W tym ostatnim przypadku brak odpowiedzi nie wpływa na uznanie reklamacji.

Ważne

Ochrona rękojmi konsumenckiej obejmuje od 2019 roku także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które zawierają umowy bezpośrednio związane z ich działalnością gospodarczą. Dotyczy to sytuacji, gdy z treści tych umów wynika, że nie mają one dla tych jednostek charakteru zawodowego.

Prawo konsumenta zwrot pieniędzy – co stanowi ustawa?

Art.  27. Ustawa o prawach konsumenta

1.  47  Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33, art. 34 ust. 2 i art. 35.

2.  Jeżeli konsument zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa podczas nieumówionej wizyty przedsiębiorcy w miejscu zamieszkania lub zwykłego pobytu konsumenta albo wycieczki, termin do odstąpienia od umowy wynosi 30 dni.

Źródło: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawa-konsumenta-18105223/art-27

Sprzedawca nie musi też zwracać konsumentowi dodatkowych kosztów, które te poniósł w związku ze zwrotem, jeśli go o tym poinformuje w momencie zakupu. Jeżeli jako konsument wybrałeś sposób dostarczenia przedmiotu i był to sposób inny niż najtańszy zwykły sposób dostarczenia zaoferowany przez przedsiębiorcę, to wówczas przedsiębiorca nie jest zobowiązany do zwrotu konsumentowi poniesionych przez niego dodatkowych kosztów

Brak zwrotu pieniędzy po 14 dniach – co można zrobić jako osoba fizyczna?

  1. W pierwszej kolejności wyślij pisemne wezwanie do zapłaty do przedsiębiorcy w celu uregulowania zaległej płatności. Zaleca się wysłanie żądań dłużnikowi listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
  1. W przypadku braku reakcji ze strony przedsiębiorcy i braku zwrotu środków, warto skorzystać z pomocy rzecznika konsumentów na poziomie miejskim lub powiatowym. Rzecznik konsumentów może podjąć interwencję u przedsiębiorcy lub udzielić wsparcia w przygotowaniu pozwu do sądu.
  1. Jeśli wszystkie wcześniejsze kroki nie przynoszą rezultatu, rozważ skonsultowanie się z firmą windykacyjną w celu uzyskania porady prawnej, załatwienia sprawy na etapie polubownym lub ewentualne skierowanie sprawy do sądu. Warto mieć dokumentację dotyczącą wezwania do zapłaty, potwierdzenia odbioru i wszelkich innych istotnych informacji dotyczących transakcji.

Znajdź najlepszego windykatora!

  • Jedyna taka porównywarka w Polsce
  • Całkowicie za darmo
  • Tylko sprawdzone firmy

ZNAJDŹ FIRMĘ WINDYKACYJNĄ

Gdzie zgłosić brak zwrotu pieniędzy w przypadku zakupu na jednoosobową działalność gospodarczą?

Konsument ma prawo do zwrotu towaru kupionego na firmę w ciągu 14 dni. W kontekście firm, zwrot towaru jest dostępny jedynie dla zakupów dokonanych online lub poza miejscem prowadzenia sklepu, na przykład podczas prezentacji. W przypadku tego rodzaju zwrotu, nie jest również konieczne podawanie przyczyny decyzji o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość.

Mimo wprowadzenia ułatwień dla jednoosobowych działalności gospodarczych poprzez możliwość zwrotu towaru, ta kwestia okazuje się być bardziej złożona i nie obejmuje wszystkich zakupów. Nowe przepisy dotyczą artykułów nabywanych zarówno przez osoby prawne, jak i fizyczne na potrzeby jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednakże, istotne jest, aby te przedmioty nie posiadały charakteru zawodowego. Innymi słowy, opcja ewentualnego zwrotu dotyczy wyłącznie przedmiotów związanych z firmą, lecz nie mających bezpośredniego związku z rodzajem prowadzonej działalności.

Może to być np. ekspres do kawy kupiony do foodtrucka prowadzonego przez jedną osobę. Oczywiście pod warunkiem, że kawa nie będzie oferowana klientom, a będzie jedynie służyć przedsiębiorcy.

prawa konsumenta zwrot pieniędzy

Jak wyegzekwować zwrot pieniędzy jako firma, jeśli towar został kupiony od innej firmy?

Jako przedsiębiorca znajdujesz się w sytuacji, gdzie wysłałeś towar zgodnie z wcześniejszym porozumieniem z drugą firmą, lecz mimo zwrotu towaru nie otrzymałeś przewidzianej kwoty pieniędzy. W przypadku gdy nie jesteś jednostką zarejestrowaną jako jednoosobowa działalność gospodarcza zasady zwrotów mogą zależeć od dobrej woli drugiej firmy, co może stanowić wyzwanie w egzekwowaniu swoich praw. Warto skonsultować tę kwestię z firmą windykacyjną w celu zidentyfikowania dostępnych opcji i ustalenia, jakie środki prawne można podjąć w celu odzyskania należności.

Niewywiązanie się z dostawy po wpłaceniu zaliczki

Inną sytuacją, z którą jako przedsiębiorca możesz się spotkać, jest wpłacenie zaliczki za towar, który nie został dostarczony. W takim przypadku zaleca się wysłanie formalnego wezwania do drugiej firmy, w którym określisz krótki termin na dostarczenie zamówionego towaru. Jeśli termin ten nie zostanie spełniony, kolejnym krokiem może być wysłanie wezwania do zapłaty, w którym domagasz się zwrotu wpłaconej zaliczki.

Jak wyegzekwować zwrot zaliczki lub pieniędzy za zwrócony towar? W obu przypadkach skonsultowanie się z profesjonalistą kancelarią lub firmą windykacyjną może pomóc w dokładnym zrozumieniu praw i możliwości dostępnych w danej sytuacji. Warto także zachować wszelką dokumentację dotyczącą transakcji, co ułatwi ewentualne postępowanie prawne i skuteczną windykację należności.

Sprzedawca nie chce zwrócić pieniędzy – kto pomoże?

Niezależnie od tego, kim jesteś – osobą nieprowadzącą firmy, osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą jako konsument czy też działasz w imieniu przedsiębiorstwa, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy windykacyjnej.

Dlaczego jest to optymalne rozwiązanie?

W naszej porównywarce współpracujemy z firmami windykacyjnymi i kancelariami o różnych profilach działalności. Niektóre kancelarie zajmują się sprawami zagranicznymi, a inne nie. Jedne mogą windykować dłużnika bez twardych dowodów, ale niektóre muszą mieć takie dowody pisemne, żeby podjąć się sprawy. Mnogość i różnorodność firm w porównywarce Cashfix sprawia, że każdy wierzyciel znajdzie firmę lub kancelarię idealnie dopasowaną do swoich potrzeb.

Podsumowanie

  • Jako konsument masz 14 dni na zwrot towaru.
  • W przypadku zakupu towaru na jednoosobową działalność gospodarczą możesz skorzystać z prawa do konsumenckiego zwrotu towaru, jeśli zakupiony przedmiot jest związany z prowadzoną działalnością, ale nie ma charakteru zawodowego (np. klimatyzacja w zakładzie fryzjerskim).
  • Sprzedawca będzie musiał pokryć koszt wysyłki przedmiotu, jeśli nie poinformuje Cię, że taki obowiązek spoczywa na Tobie.
Chcę porównać oferty najlepszych firm windykacyjnych

Źródła

Ustawa o prawach konsumenta

Beniamin Niśkiewicz

Autor artykułu:

Beniamin Niśkiewicz

Redakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
70 euro za opóźnienie w płatnościach

70 euro, 100 euro – jak dostać rekompensatę za opóźnienie w płatności?

70 euro to tylko jedna z możliwych kwot do odzyskania za koszty poniesione w procesie odzyskiwania należności. Sprawdź, jak je zdobyć.

Autor: Klaudia Borkiewicz|03.06.2022 r.
Jak sprawdzić zadłużenie w BIK

Jak sprawdzić zadłużenie w BIK za darmo?

O BIK wie każdy, kto stara się o kredyt. Dane w nim wpływają na zdolność kredytową. Sprawdź, jak sprawdzić zadłużenie w BIK za darmo.

Autor: Klaudia Borkiewicz|30.05.2023 r.
Postępowanie windykacyjne

Postępowanie windykacyjne, czyli proces windykacji w pigułce

Postępowanie windykacyjne to zbiór działań, dzięki którym odzyskasz pieniądze od dłużnika. Sprawdź, dlaczego warto podjąć proces windykacji.

Autor: Klaudia Borkiewicz|21.04.2023 r.