Usługa faktoringu regularnie zyskuje na popularności, zwłaszcza w branży transportowej, gdzie od płynności finansowej zależy być albo nie być przedsiębiorstwa. Zbadaliśmy potrzeby takich działalności i sprawdziliśmy oferty firm faktoringowych do nich skierowanych. Dowiedz się, dlaczego faktoring dla transportu jest opłacalny i kiedy warto po niego sięgnąć.
Czego dowiesz się z artykułu?
Faktoring dla transportu — główne korzyści
Główna korzyść z faktoringu to z pewnością poprawa płynności finansowej. W branży transportowej długie terminy płatności to codzienność. Przy wielu fakturach wystawionych na 60 lub więcej dni możesz szybko utracić płynność finansową przedsiębiorstwa. Jest to niedopuszczalne, zwłaszcza że firmy transportowe muszą wiele rzeczy opłacać na bieżąco. Do takich wydatków należą opłaty drogowe, paliwo, raty leasingowe, wynagrodzenia dla pracowników, czy naprawy pojazdów.
Faktoring transportowy jest szczególnie popularny również ze względu na to, że długie terminy płatności widniejące na fakturze są najczęściej obliczane od momentu wykonania usługi transportowej, czyli dowiezienia towaru na miejsce, co dodatkowo je wydłuża.
Ważne
Wśród przewoźników krajowych wielu ma też zagranicznych kontrahentów. Takim firmom przychodzą z pomocą faktorzy oferujący finansowanie faktur w Euro i innych walutach. W formie faktoringu międzynarodowego specjalizuje się kilka faktorów działających na polskim rynku.
Faktoring to usługa, która nie jest obciążona dużymi kosztami, a wszystkie opłaty i prowizje są ustalane z klientem i omawiane przed podpisaniem umowy. Dzięki temu dokładnie wiesz, ile będzie Cię kosztowało finansowanie na ten określony czas. Dużym plusem jest też możliwość finansowania pojedynczych lub zbiorczych faktur dla jednego kontrahenta, z którym rozliczasz się na zasadzie opłaty za usługi raz w miesiącu.
Znajdź firmę faktoringowąWśród zalet faktoringu dla firm wymienia się też możliwość lepszej koncentracji na głównych zadaniach przedsiębiorstwa, zamiast na nieuregulowanych fakturach. Firmy faktoringowe zwykle monitorują płatności, a w wielu przypadkach wspierają firmy w ewentualnej windykacji. Nawet jeśli wybierzesz faktoring niepełny, możesz liczyć na pomoc w odzyskaniu należności po terminie lub wydłużenie terminu płatności.
Na czym polega faktoring dla transportu?
Faktoring dla transportu polega na szybkim finansowaniu faktur wystawionych z odroczonym terminem płatności. W branży transportowej jest to szczególnie przydatne, ponieważ faktury za przewóz towarów są wystawiane z bardzo odległymi terminami zapłaty. W wielu przypadkach przekraczają 60 dni. Jeśli chcesz skorzystać z faktoringu dla firm transportowych, musisz znaleźć firmę faktoringową i nawiązać z nią współpracę.
Opinia eksperta
Faktoring może mieć formę jednorazową lub regularną. Firmy transportowe najczęściej korzystają z limitu faktoringowego. Dzięki temu mogą elastycznie i szybko sięgnąć do środków z faktur wystawionych na długie terminy płatności każdego miesiąca. Płynność finansowa w transporcie to najważniejszy czynnik decydujący o bezproblemowej pracy firmy i jej rozwoju. Jej utrata powoduje problemy z regulowaniem własnych zobowiązań na czas. Faktoring dla transportu to jeden z najlepszych sposobów na zachowanie przepływu gotówki na dobrym poziomie.
Ekspert CashFix
Faktoring to inaczej finansowanie faktur z odroczonym terminem płatności, ale takich, dla których okres spłaty jeszcze nie minął. Warto wiedzieć jak proces faktoringu dla firm transportowych wygląda krok po kroku.
Faktoring dla firm transportowych krok po kroku
Faktoring dla transportu składa się z etapów, które w uproszczeniu można podsumować w kilku krokach:
- Wystawieniu faktury kontrahentowi.
- Przekazania tej faktury firmie faktoringowej.
- Otrzymanie środków w postaci zaliczki faktoringowej (najczęściej od 80-100% wartości).
- Kontrahent płaci za usługę w terminie, przelewając pieniądze na konto firmy faktoringowej.
- Firma następnie wypłaca pozostałe środki na konto klienta.
W zależności od firmy i umowy za usługę faktoringu zapłacisz ze środków przysłanych przez kontrahenta albo osobno, na koniec miesiąca, na podstawie odrębnej faktury. W pierwszym przypadku ostatnia transza środków przesyłanych na Twoje konto firmowe jest pomniejszana o kwotę, która należy się firmie faktoringowej (oczywiście faktura za usługę jest dostarczana). Druga opcja zakłada przekazanie klientowi 100% środków z faktury i opłacenie faktoringu osobno, po otrzymaniu szczegółowego rachunku. Niezależnie od tego, jaką formę rozliczenia wybierzesz, ważne, że w większości firm obecnych na rynku wszelkie formalności załatwisz przez internet.
Bezpłatne porównanie ofertFaktoring dla branży transportowej przez internet
Większość firm faktoringowych działa na terenie całego kraju, a klienci zgłaszają się do nich przez internet. Jest to duże ułatwienie, ponieważ nie trzeba nawet opuszczać domu, by przeanalizować poszczególne oferty dla branży transportowej, a następnie nawiązać współpracę z tą, która najbardziej przypadła nam gustu. Rozpoczęcie finansowania firmy również przebiega online i telefonicznie.
Ważne
Faktoring online to duże ułatwienie dla wielu firm z branży transportowej, ceniących sobie szybkość, niezależność i intuicyjność załatwiania spraw finansowych.
Jeśli planujesz dłuższą i regularną współpracę, firmy chętnie zaproponują Ci cały plan oparty na limicie faktoringowym.
Limit faktoringowy dla firm transportowych
Limit faktoringowy dla firm transportowych ustalany jest indywidualnie. Zależy on od realnych potrzeb i możliwości klienta, a po części również od zdolności kredytowej firm Twoich głównych kontrahentów. Choć w branży transportowej nie ma wielkiego ryzyka niewypłacalności kontrahenta, to jednak warto regularnie sprawdzać kondycję finansową przedsiębiorstw, z którymi współpracujemy. Limit faktoringowy jest odnawialny i każdego miesiąca możesz skorzystać z potrzebnej Ci ilości środków. Firmy oferują szeroki przedział limitów od kilkunastu tysięcy do kilkudziesięciu milionów złotych.
Przejdź do porównania ofert faktoringuPodsumowanie
- Faktoring dla transportu poprawia płynność finansową, pozwalając na szybkie otrzymanie środków za faktury z długimi terminami płatności, co jest kluczowe w tej branży.
- Usługa ta umożliwia finansowanie faktur krajowych i międzynarodowych, również w walutach obcych, co jest istotne dla przewoźników obsługujących zagranicznych kontrahentów.
- Faktoring oferuje elastyczne formy rozliczeń, takie jak jednorazowe finansowanie lub możliwość korzystania z limitów faktoringowych.
- Proces faktoringu obejmuje kilka kroków, od wystawienia faktury do wypłaty środków po jej opłaceniu przez kontrahenta, a formalności można załatwić w całości online.
Autor artykułu:
Anna SójkaRedaktor internetowy z bogatym doświadczeniem. Specjalizuje się w tematach związanych z finansami. Sama przez lata prowadziła działalność gospodarczą, dzięki czemu dobrze zna potrzeby przedsiębiorców i wie, z czym borykają się na co dzień. Tworzy artykuły dotyczące windykacji, faktoringu, restrukturyzacji firmy i innych zagadnień wiążących się ściśle z finansami przedsiębiorstwa. Wiedzę przekazuje w sposób kompleksowy i zrozumiały dla czytelnika.
[email protected]oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
Faktoring jawny – co to jest i jakie ma korzyści?
Faktoring jawny zapewni Twojej firmie płynność finansową i szybki zastrzyk gotówki. Co musisz zrobić, by z niego skorzystać?
Limit faktoringowy – wszystko, co musisz wiedzieć
Korzystając z faktoringu, otrzymujesz limit faktoringowy. To maksymalna kwota, jaką możesz zyskać. Co zrobić, by była jak najwyższa?
Faktura z odroczonym terminem płatności – jak szybko dostać pieniądze?
Już nie musisz czekać, aż Twój klient zapłacił. Dowiedz się, w jaki sposób dostać pieniądze za fakturę od razu po wystawieniu.