CashFix arrowWiedza arrowKredyt rewolwingowy – cechy, korzyści i jak najlepiej nim zarządzać?

Kredyt rewolwingowy – cechy, korzyści i jak najlepiej nim zarządzać?

Kredyt rewolwingowy – cechy, korzyści i jak najlepiej nim zarządzać
Potrzebujesz kredytu lub pożyczki? Zgłoś się do nas

Finansowanie bieżących potrzeb firmy i nieprzewidzianych wydatków może być problemem. Kredyt rewolwingowy to jedno z jego możliwych rozwiązań. Dzięki temu, że jest to elastyczna forma finansowania, która przy mądrym zarządzaniu jest dodatkowo niedroga, warto rozważyć złożenie wniosku. Dowiedz się, na czym dokładnie polega kredyt rewolwingowy i co odróżnia go od innych odnawialnych źródeł finansowania.

Kredyt rewolwingowy — co to i na czym polega?

Kredyt rewolwingowy jest rodzajem kredytu odnawialnego. Oznacza to, że każdorazowo po spłaceniu wykorzystanej kwoty limitu, kredyt odnawia się i można korzystać z niego ponownie. Spłacona kwota kredytu staje się automatycznie dostępna do wykorzystania. W przypadku kredytu rewolwingowego nie ma harmonogramu spłaty rat, a środkami można dysponować dowolnie. Jego cechy sprawiają, że jest to dobre rozwiązanie dla firm, które chciałyby własne zobowiązania odroczyć, na przykład w oczekiwaniu na uregulowanie faktur wystawionych kontrahentom.

Definicja

Kredyt rewolwingowy to elastyczna forma finansowania, w której pożyczkobiorca może wielokrotnie zaciągać i spłacać środki w ramach ustalonego limitu kredytowego, a odsetki naliczane są tylko od faktycznie wykorzystanej kwoty.

Jakie są szczególne cechy kredytu rewolwingowego?

Swoją atrakcyjność dla przedsiębiorców kredyt rewolwingowy zawdzięcza cechom, które czynią go opłacalnym i bardzo często niezbędnym, w codziennym funkcjonowaniu firmy.

Cechy kredytu rewolwingowego:

  • elastyczne warunki funkcjonowania kredytu, wykorzystać możesz tyle środków, ile chcesz i kiedy chcesz,
  • odsetki naliczane są jedynie od wykorzystanej kwoty,
  • kredyt rewolwingowy jest krótkoterminowy, zaciąga się go na rok, a po tym czasie limit kredytowy można odnowić za ustaloną opłatą,
  • odnawialny charakter kredytu rewolwingowego pozwala skorzystać wielokrotnie z przyznanej kwoty, jeśli tylko regulujesz wysokość zadłużenia,
  • minimalna kwota spłaty — kredyt rewolwingowy nie jest spłacany w ratach, ale wymagana jest comiesięczna wpłata kwoty minimalnej (określonej w umowie), z której można skorzystać ponownie,
  • dostępność środków finansowych — z pieniędzy można korzystać w dowolny sposób (zakupy, przelewy, wypłata z bankomatów), bez konieczności wykorzystywania do zera środków własnych przedsiębiorstwa.

Kredyt rewolwingowy, jak każde źródło finansowania ma swoje wady i zalety. Warto byś znał je, zanim złożysz wniosek.

Kredyt rewolwingowy - cechy Otrzymaj oferty kredytów i pożyczek

Kredyt rewolwingowy — zalety i wady

Główną zaletą kredytu rewolwingowego jest jego elastyczność, dzięki której możesz skorzystać z dodatkowych środków finansowych, na przykład kiedy kontrahent zwleka z opłaceniem faktury. Nie musisz martwić się terminową realizacją zobowiązań, ponieważ ewentualne zakupy możesz opłacić środkami z kredytu.

Opinia eksperta

Zaletą kredytu rewolwingowego jest możliwość wykorzystania go do konsolidacji mniejszych długów. Zdarza się, że przedsiębiorstwa zaciągają pożyczki i kredyty gotówkowe na mniej korzystnych warunkach z powodu średniej zdolności kredytowej, a w momencie kiedy zmienia się ona na lepsze, biorą kredyt rewolwingowy i spłacają wcześniejsze zadłużenie.

Ekspert CashFix

W warunkach umowy kredytu określany jest bardzo często okres bezodsetkowy, co pozwala korzystać ze środków określonych przez limit kredytowy niemal bezkosztowo. Ponieważ udziela się go w formie odnawialnej linii kredytowej, wystarczy spłata zadłużenia przed upływem okresu bezodsetkowego, by uniknąć opłat.

Największą wadą kredytu rewolwingowego jest ryzyko, które wiąże się z nieprawidłowym zarządzaniem środkami. Może to doprowadzić do wzrostu kosztów kredytu. Jeśli wykorzystamy więcej i trudno nam będzie spłacić kapitał, zamiast tego wpłacając jedynie kwotę minimalną, pojawią się odsetki naliczane od niespłaconego limitu, a te będą z konta pobierane automatycznie. Takie rozwiązanie jest do przyjęcia w sytuacji przejściowych kłopotów, ale nie na dłuższą metę, ponieważ jest nieopłacalne.

Kredyty i pożyczki dostępne bez zbędnych formalności

Rynek kredytów i pożyczek jest przepełniony produktami finansowymi, które pozornie są do siebie bardzo podobne, lub wręcz używa się ich nazw jak synonimów. Warto znać różnice i podobieństwa, żeby świadomie wybrać kredyt dla siebie, czy swojej firmy.

Czym różni się kredyt rewolwingowy od innych form finansowania?

Kredyt rewolwingowy można pomylić z kredytem obrotowym przeznaczonym na cele przedsiębiorstwa, czy kredytem w rachunku bieżącym. Warto wiedzieć też czym różni się on od tradycyjnego kredytu gotówkowego.

Kredyt rewolwingowy a kredyt w rachunku bieżącym

Kredyt w rachunku bieżącym ma wiele cech wspólnych z kredytem rewolwingowym, ponieważ oba produkty dotyczą finansowania na zasadzie odnawialnego limitu kredytowego. Podstawowa różnica to fakt, że w przypadku kredytu w rachunku bieżącym, zanim można skorzystać z limitu, trzeba najpierw wydać własne pieniądze, zgromadzone na rachunku. Kredyt rewolwingowy może być użytkowany nawet w przypadku posiadaniu zasobów finansowych na rachunku firmowym.

Kredyty i pożyczki na dowolny cel dostępne od ręki

Kredyt rewolwingowy a kredyt odnawialny

Kredyty rewolwingowe i odnawialne bardzo często są mylone przez klientów. Dzieje się tak z winy banków i instytucji finansowych, które bardzo często używają tych pojęć zamiennie. Trzeba wiedzieć, że kredyt rewolwingowy to specyficzny rodzaj kredytu odnawialnego. Kredyt odnawialny to szeroki termin, w którym mieszczą się wszelkie produkty finansowe oparte na limicie, który automatycznie odnawia się w momencie spłaty, w tym kredyt rewolwingowy. Kredyty odnawialne przyznawane są przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym.

Kredyt rewolwingowy a kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy i rewolwingowy różni bardzo wiele. Przy kredytach gotówkowych mamy do czynienia z tradycyjnym modelem spłaty. Jednorazowo przyznana zostaje pewna suma pieniędzy, a zadłużenie regulowane jest w comiesięcznych, określonych z góry, ratach. Po zaciągnięciu kredytu rewolwingowego regulujesz wysokość zadłużenia samodzielnie, a oprocentowanie naliczane jest od wykorzystanej kwoty.

Kredyt gotówkowy na firmę wiąże się zazwyczaj z wyższymi kosztami, ale systematycznie zmniejsza się i co za tym idzie, łatwiej się go pozbyć spłacając do zera. Kredyt rewolwingowy dzięki swojemu charakterowi i niskim kosztom zostaje z kredytobiorcą często wiele lat, co roku się odnawiając. Między innymi właśnie dlatego trzeba umieć rozsądnie nim zarządzać.

Interesuje Cię konkretny rodzaj kredytu lub pożyczki — napisz proces uzyskania kredytu rewolwingowego

Zarządzanie kredytem rewolwingowym

Pierwszą zasadą, której należy się trzymać, jest niewydawanie więcej niż to konieczne z ustalonego limitu. Przy kredycie rewolwingowym może to być kuszące, ale im mniej pożyczysz, tym mniej będziesz musiał spłacić. Pamiętajmy, że wydajemy pieniądze banku, a nie własne.

Ważne

Jeśli kredyt ma okres bezodsetkowy, postaraj się spłacić kapitał przed jego upływem. Regularne wpływy i uzupełnianie pożyczonych środków finansowych sprawia, że koszty korzystania z limitu są niskie i nie stanowią dużego obciążenia dla kredytobiorcy.

Pamiętaj też, że regularne wpływy i spłata zadłużenia pozytywnie wpłyną na Twoją zdolność kredytową w przyszłości. Warto wiedzieć również jakie koszty wiążą się z korzystaniem z tego rodzaju finansowania.

Ile kosztuje kredyt rewolwingowy?

Oprocentowanie kredytu rewolwingowego wynosi od 10 do około 15% w skali roku i naliczane jest jedynie za wykorzystaną kwotę, a jeśli kredyt ma okres bezodsetkowy to dopiero po jego upływie. Prócz odsetek należy pamiętać, że do kosztów zalicza się również marżę banku i ewentualne ubezpieczenie. Marża naliczana jest na początku, przy okazji przyznania finansowania i przy każdym odnowieniu limitu — raz na rok lub na dwa lata, w zależności od umowy kredytu.

Przejdź do kontaktu z CashFix i weź pożyczkę

Pamiętaj, żeby wybierać ofertę kredytu dla swojej firmy, kierując się przede wszystkim rozsądkiem i swoimi potrzebami.

Czym kierować się wybierając kredyt rewolwingowy dla swojej firmy?

Nie wszystkie banki mają w swojej ofercie kredyt rewolwingowy, ale w wielu instytucjach znaleźć można odpowiedniki opisywane jako kredyt odnawialny, czy w rachunku odnawialnym. Wybierając ofertę dla siebie, zwróć uwagę na:

  • koszty kredytu: oprocentowanie naliczane od wykorzystanej kwoty, marża banku, ubezpieczenia itp.,
  • okres trwania umowy i czy wiąże się z możliwością przedłużenia,
  • czy kredyt ma okres bezodsetkowy i ile on wynosi,
  • ile wynosi minimalna kwota do zapłacenia w danym miesiącu.

W ramach kredytu będziesz mógł korzystać ze środków dostępnych na powiązanym koncie bankowym, dlatego zwróć również uwagę na to, czy prowadzenie tego rachunku nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeśli poszukujesz finansowania na korzystnych warunkach, skontaktuj się z CashFix. Przedstawimy Ci oferty firm i banków, które udzielają kredytów komercyjnych na zbliżonych zasadach do kredytów rewolwingowych.

Omiń poszukiwania i formalności i kliknij po ofertę

Podsumowanie

  • Kredyt rewolwingowy to elastyczna forma finansowania dla firm, która odnawia się po spłacie wykorzystanej kwoty, umożliwiając wielokrotne korzystanie z limitu.
  • Główne cechy kredytu rewolwingowego to naliczanie odsetek tylko od wykorzystanej kwoty, brak harmonogramu spłaty rat oraz możliwość odnawiania limitu co roku za opłatą.
  • Zalety takiego kredytu obejmują elastyczność, możliwość konsolidacji mniejszych długów i okres bezodsetkowy, podczas gdy jego wady to ryzyko wzrostu kosztów przy nieprawidłowym zarządzaniu.
  • Kredyt rewolwingowy różni się od kredytu w rachunku bieżącym, kredytu odnawialnego i kredytu gotówkowego, oferując specyficzne warunki i sposoby użytkowania, szczególnie dla firm.
  • Aby efektywnie zarządzać kredytem rewolwingowym, należy mądrze korzystać z limitu, spłacać kapitał przed upływem okresu bezodsetkowego oraz regularnie wpłacać środki na rachunek.
  • Koszty kredytu rewolwingowego obejmują oprocentowanie od 10 do 15% rocznie, marżę banku i ewentualne ubezpieczenie, z naliczaniem opłat tylko za wykorzystaną kwotę.
  • Kredyt rewolwingowy wymaga przedstawienia dokumentów potwierdzających regularne wpływy i dochody firmy oraz pozytywnej historii kredytowej, a wybór oferty powinien uwzględniać wszystkie związane koszty i warunki umowy.
Anna Sójka

Autor artykułu:

Anna Sójka

Redaktor internetowy z bogatym doświadczeniem. Specjalizuje się w tematach związanych z finansami. Sama przez lata prowadziła działalność gospodarczą, dzięki czemu dobrze zna potrzeby przedsiębiorców i wie, z czym borykają się na co dzień. Tworzy artykuły dotyczące windykacji, faktoringu, restrukturyzacji firmy i innych zagadnień wiążących się ściśle z finansami przedsiębiorstwa. Wiedzę przekazuje w sposób kompleksowy i zrozumiały dla czytelnika.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
Akredytywa - co to jest

Akredytywa – co to jest i jak ją otworzyć?

Akredytywa to instrument finansowy dający gwarancję terminowej zapłaty za towar lub usługę. Dowiedz się jak ją uzyskać i co się z nią wiąże.

Autor: Anna Sójka|03.09.2024 r.
Rodzaje kredytów dla firm

Rodzaje kredytów dla firm – kompletny przewodnik

Szukasz finansowania dla swojej firmy, ale nie wiesz jaki rodzaj kredytu wybrać? Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, a z łatwością podejmiesz decyzję.

Autor: Anna Sójka|31.05.2024 r.
Kredyt unijny dla firmy

Kredyt unijny dla firm – czym różni się od dotacji?

Masz firmę i szukasz finansowania na korzystnych warunkach? Kredyt unijny dla firm to jedno z najbardziej opłacalnych rozwiązań, dowiedz się więcej.

Autor: Anna Sójka|23.08.2024 r.