CashFix arrowWiedza arrowKredyt dla wolnych zawodów – dla kogo jest i na jakich warunkach można go otrzymać?

Kredyt dla wolnych zawodów – dla kogo jest i na jakich warunkach można go otrzymać?

kredyt dla wolnych zawodów
Otrzymaj oferty kredytów dla Twojej branży

Kredyt dla wolnych zawodów jest bardzo często przyznawany na korzystnych warunkach. Część banków i firm pożyczkowych ma specjalną ofertę przygotowaną dla przedstawicieli wolnych zawodów. Dowiedz się, kto może starać się o taki kredyt, jakie cele są finansowane i jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać pieniądze.

Kto może otrzymać kredyt dla wolnych zawodów?

Kredyt dla wolnych zawodów nie należy do produktów, które znajdziesz w każdym banku. Zwykle przedstawiciele wolnych zawodów mogą korzystać z ofert przeznaczonych po prostu dla jednoosobowych działalności gospodarczych lub klientów indywidualnych. Jeśli jednak jesteś osobą, która wykonuje taki zawód, warto poszukać specjalnej oferty.

Ważne

Wykonywanie wolnego zawodu to, z punktu widzenia prawa, prowadzenie działalności gospodarczej bez zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, zlecenie, dzieło lub podobnych, związanych z wykonywaniem czynności związanych z istotą danego zawodu. Banki nie zawsze kierują się tymi kryteriami, oferując kredyt dla wolnych zawodów.

Na jakie grupy dzielą się wolne zawody?

Przedstawicieli wolnych zawodów można podzielić na kilka grup. Pierwsza z nich to grupa zawodowa reprezentująca branżę medyczną. W jej ramach można uzyskać kredyt dla:

 • lekarzy,
 • lekarzy dentystów,
 • położnych,
 • pielęgniarek,
 • psychologów i terapeutów,
 • lekarzy weterynarii,
 • fizjoterapeutów,
 • techników dentystycznych.

Druga grupa wolnych zawodów to przedstawiciele prawników:

 • adwokatów,
 • biegłych rewidentów,
 • notariuszy,
 • radców prawnych.

W trzeciej grupie znajdują się osoby związane z sektorem finansowo-księgowym. W tym gronie znajdziemy:

 • agentów firm inwestycyjnych,
 • agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające,
 • agentów ubezpieczeniowych,
 • brokerów reasekuracyjnych,
 • brokerów ubezpieczeniowych,
 • doradców inwestycyjnych,
 • doradców podatkowych,
 • doradców restrukturyzacyjnych,
 • księgowych,
 • maklerów papierów wartościowych.

Czwarta grupa to przedstawicie pozostałych wolnych zawodów:

 • architektów,
 • inżynierów budownictwa,
 • nauczycieli udzielających korepetycji.
kredyt dla wolnych zawodów - kto może się o niego ubiegać

Zaznaczamy, że lista ta nie jest ustanowiona prawnie i zawody na niej zawarte mogą się zmieniać. To jaki zawód może liczyć na preferencyjne warunki kredytowania, zależy w dużej mierze od banku, ponieważ prawo nie definiuje jednoznacznie wolnego zawodu.

W ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne możemy przeczytać, że przez wolny zawód rozumiemy pozarolniczą własną działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez osoby wykonujące zawody z powyższej listy. Ustawa zawiera jedynie część wymienionych przez nas zawodów, choć zwyczajowo w pojęciu tym mieści się ich znacznie więcej.

Kredyty i pożyczki dla każdego - omiń formalności

Wolne zawody a zawody zaufania publicznego

Wprowadzając do swojej oferty kredyt dla wolnych zawodów, bank chce przyciągnąć do siebie osoby, które mają wysokie przychody i kwalifikacje. Bardzo często wolne zawody utożsamiane są z zawodami zaufania publicznego.

Zawód zaufania publicznego to profesja, która ma wysokie znaczenie społeczne i wymaga wysokich kwalifikacji zawodowych, moralnych i etycznych. Zaufanie publiczne oznacza, że wykonywanie tego zawodu związane jest z szacunkiem społeczeństwa z racji zajmowanej pozycji. Pojęcie zawodu zaufania publicznego w świadomości wielu osób nakłada się z pojęciem wolnego zawodu, jednak nie mają one dokładnie tego samego znaczenia.

W kontekście kredytów i pożyczek nie gra roli pojęcie, jakim określimy przedstawiciela danego zawodu, ważne, że bank lub instytucja pozabankowa ma tę profesję na swojej liście. Oferty mogą być przygotowywane dla szerokiego grona odbiorców lub tylko do konkretnej branży. Zdarza się, że w ofercie banków, czy firm znajdziemy tylko kredyt dla zawodów związanych z prawem lub kredyt dla lekarzy, przy jednoczesnym braku specjalnej oferty dla innych przedstawicieli wolnych zawodów.

Kredyt dla wolnych zawodów — preferencyjne warunki

Kredyt dla wolnych zawodów, w zależności od konkretnej oferty, można uzyskać po minimum 6 lub 12 miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej, lub w przypadku niektórych banków na podstawie umowy o pracę. Osoby wykonujące wolne zawody są dla banku wartościowymi klientami, dlatego przyciągani są oni korzystnymi ofertami.

Do najczęściej spotykanych preferencyjnych warunków, jakimi charakteryzują się oferty, należą:

 • niższe oprocentowanie lub prowizje,
 • szybka ocena zdolności kredytowej,
 • krótsza i prostsza procedura przyznania kredytu,
 • wymogi formalne ograniczone do minimum w porównaniu do innych,
 • brak konieczności zabezpieczeń spłaty,
 • dostępne wyższe kwoty kredytu,
 • możliwość wydłużenia okresu spłaty.

Co warto zaznaczyć, preferencyjne warunki oferowane przez bank nie ograniczają się jedynie do udzielania kredytów. Bardzo często zdarza się, że również inne produkty bankowe są oferowane na korzystnych warunkach. Klient może otrzymać indywidualnego opiekuna, a nawet concierge, który pomaga w organizacji codziennych spraw, często niezwiązanych bezpośrednio z finansami. W niektórych bankach przedstawiciele wolnych zawodów mogą mieć dostęp do darmowego konta maklerskiego czy dodatkowych funkcji w aplikacji mobilnej. Oferowane są również specjalne warunki dla inwestycji, lokat czy na prowadzenie rachunku firmowego.

Dokumenty konieczne, by uzyskać kredyt dla wolnych zawodów

W przypadku kredytu dla osób wykonujących wolny zawód banki oferują szybsze decyzje kredytowe, eliminując zbędne formalności. W wielu przypadkach wystarczy jedynie dowód osobisty i dokument potwierdzający wykonywanie danego zawodu. Aby ocenić zdolność kredytową, bank zwykle poprosi o wyciąg z konta bankowego, który potwierdzi uzyskiwane dochody. Najwygodniej mają ci, którzy już posiadają konto w banku, w którym starają się o kredyt – złożenie wniosku w takim przypadku to kwestia kilku chwil.

Warto zauważyć, że zaświadczenia z urzędu skarbowego czy ZUS o niezaleganiu ze składkami zwykle nie są wymagane. Dzięki temu cały proces jest szybki i bezproblemowy, co pozwala skupić się na rozwoju swojej działalności zawodowej.

Jakich ograniczeń można spodziewać się, wnioskując o kredyt dla wolnych zawodów?

Przedstawiciele wolnych zawodów mogą liczyć na korzystne warunki przyznawania kredytów. Nie oznacza to jednak, że bank czy firma pożyczkowa bezkrytycznie udzieli finansowania, nie sprawdzając przedtem możliwości klienta. Dla banku kluczowa jest przede wszystkim możliwość spłaty, dlatego niezależnie od prestiżu, który otacza daną profesję, sprawdzi on poziom zdolności kredytowej i wypłacalność potencjalnego kredytobiorcy.

Osoby wykonujące wolny zawód na własny rachunek prowadzą jednocześnie jednoosobową działalność gospodarczą. Muszą one liczyć się z tym, że bank będzie wymagał określonego czasu, przez który firma prosperuje. Zazwyczaj jest to 6 miesięcy, ale wszystko zależy od konkretnej oferty.

Kredyty i pożyczki dostępne od ręki na dobrych warunkach

Kredyt dla osób wykonujących zawody zaufania publicznego a preferencje banków

Banki preferują udzielanie kredytów przedstawicielom wolnych zawodów, ponieważ wiążą się z nimi niskie ryzyko utraty zarobków i silna motywacja do spłaty zobowiązań. Zawody takie jak lekarze czy prawnicy są mniej zależne od konkretnych firm i uwarunkowań rynkowych, co sprawia, że ich przedstawiciele mogą pracować na własny rachunek, a ich umiejętności są zawsze poszukiwane. Dodatkowo dobra reputacja jest dla nich niezwykle ważna, co motywuje ich do terminowego spłacania kredytów, aby nie narazić się na problemy finansowe, które mogłyby zaszkodzić ich zawodowej wiarygodności.

Świadczenie usług dla wolnych zawodów jest również prestiżowe dla banków, ponieważ poprawia ich wizerunek i zaufanie wśród innych klientów. Przyciąganie do siebie lekarzy, prawników czy innych specjalistów pozwala bankom budować renomę, co jest ważne w kontekście ofert, które często różnią się jedynie szczegółami. Analitycy bankowi dobrze wiedzą, że przedstawiciele wolnych zawodów są nie tylko zdolni do spłaty kredytów, ale także mogą przyciągnąć innych zaufanych klientów, co jest korzystne dla długoterminowej strategii banku.

Kredyt dla konsumenta czy dla wolnych zawodów — co wybrać?

Przedstawiciele wolnych zawodów mogą zdecydować czy wybrać kredyt dla wolnych zawodów, czy zdecydować się na tradycyjne produkty. Decyzja jest oczywiście sprawą indywidualną, jednak przed jej podjęciem należy przede wszystkim przeanalizować szczegóły oferty i wybrać tę, która jest bardziej opłacalna. Biorąc pod uwagę, że kredyt dla wolnych zawodów jest zwykle oferowany na lepszych warunkach niż zwykły kredyt gotówkowy, warto postawić na ofertę specjalną.

Kredyty dla wolnych zawodów na inwestycje, nieruchomości i inne cele

Wśród oferty kredytowej banków znaleźć można wiele produktów przeznaczonych dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i przedstawicieli wolnego zawodu. Do najczęściej pojawiających się w ofertach banków i instytucji pozabankowych należą:

 • kredyt gotówkowy,
 • kredyt hipoteczny,
 • kredyt inwestycyjny.

Kredyt gotówkowy można przeznaczyć na dowolny cel, który zależy od kredytobiorcy, a bank nie będzie kontrolował, na co klient przeznaczy pieniądze. W przypadku kredytów hipotecznych banki rzadko przygotowują ofertę dla osób wykonujących wolny zawód, ale w związku z tym, że mają one wysoką zdolność kredytową, ich możliwości negocjacyjne są znacznie bardziej rozbudowane. Kredyt inwestycyjny dla wolnych zawodów jest przyznawany i przeznaczany na przykład na wyposażenie gabinetów, specjalistyczne aparaty medyczne, sprzęt biurowy czy modernizację oprogramowania.

Gdzie znaleźć oferty kredytów dla wolnych zawodów?

Oferty kredytów dla wolnych zawodów można znaleźć w kilku bankach. Biorąc pod uwagę, że jest to ograniczony rynek, warto zorientować się we wszystkich propozycjach, by świadomie wybrać najlepszą z nich. Jeśli nie masz czasu na analizę skontaktuj się z CashFix — chętnie zrobimy ją za Ciebie i zaprezentujemy krótko najlepsze oferty na preferencyjnych warunkach.

Nie trać czasu na samodzielne analizy i weź kredyt już teraz

Podsumowanie

 • Kredyt dla wolnych zawodów jest dostępny dla osób z reprezentujących różne grupy zawodowe, takie jak medycyna, prawo, finanse, księgowość i inne.
 • Banki różnie definiują wolne zawody, opierając się na własnych listach profesji kwalifikujących się do preferencyjnych warunków kredytowych.
 • Kredyty dla wolnych zawodów mają niższe oprocentowanie, uproszczoną procedurę, minimalne wymagania formalne, brak zabezpieczeń, wyższe kwoty i dłuższy okres spłaty.
 • Wymagane są dowód osobisty, dokument potwierdzający wykonywanie zawodu oraz wyciąg z konta bankowego, bez potrzeby zaświadczeń z urzędu skarbowego i ZUS.
 • Banki chętniej udzielają kredytów przedstawicielom wolnego zawodu ze względu na niskie ryzyko utraty zarobków i silną motywację do spłaty.
Anna Sójka

Autor artykułu:

Anna Sójka

Redaktor internetowy z bogatym doświadczeniem. Specjalizuje się w tematach związanych z finansami. Sama przez lata prowadziła działalność gospodarczą, dzięki czemu dobrze zna potrzeby przedsiębiorców i wie, z czym borykają się na co dzień. Tworzy artykuły dotyczące windykacji, faktoringu, restrukturyzacji firmy i innych zagadnień wiążących się ściśle z finansami przedsiębiorstwa. Wiedzę przekazuje w sposób kompleksowy i zrozumiały dla czytelnika.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
pożyczka dla firmy bez BIK

Pożyczka dla firm bez BIK – kto i kiedy skorzysta?

Twoja firma potrzebuje szybkiego zastrzyku gotówki? Pożyczka dla firm bez BIK może być odpowiedzią na Twoje problemy. Zobacz, na czym polega.

Autor: Anna Sójka|29.05.2024 r.
Rodzaje kredytów dla firm

Rodzaje kredytów dla firm – kompletny przewodnik

Szukasz finansowania dla swojej firmy, ale nie wiesz jaki rodzaj kredytu wybrać? Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, a z łatwością podejmiesz decyzję.

Autor: Anna Sójka|31.05.2024 r.
doradca kredytowy

Doradca kredytowy dla firm – kim jest i czy warto korzystać z jego usług?

Wybranie korzystnej oferty produktu finansowego to spore wyzwanie. Nieocenioną pomoc może dać Ci doradca kredytowy. Dowiedz się o nim więcej.

Autor: Anna Sójka|11.06.2024 r.