CashFix arrowWiedza arrowKredyt dla wolnych zawodów – dla kogo jest i na jakich warunkach można go otrzymać?

Kredyt dla wolnych zawodów – dla kogo jest i na jakich warunkach można go otrzymać?

kredyt dla wolnych zawodów
Otrzymaj oferty kredytów dla Twojej branży

Kredyt dla wolnych zawodów jest bardzo często przyznawany na korzystnych warunkach. Część banków i firm pożyczkowych ma specjalną ofertę przygotowaną dla przedstawicieli wolnych zawodów. Dowiedz się, kto może starać się o taki kredyt, jakie cele są finansowane i jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać pieniądze.

Kto może otrzymać kredyt dla wolnych zawodów?

Kredyt dla wolnych zawodów nie należy do produktów, które znajdziesz w każdym banku. Zwykle przedstawiciele wolnych zawodów mogą korzystać z ofert przeznaczonych po prostu dla jednoosobowych działalności gospodarczych lub klientów indywidualnych. Jeśli jednak jesteś osobą, która wykonuje taki zawód, warto poszukać specjalnej oferty.

Ważne

Wykonywanie wolnego zawodu to, z punktu widzenia prawa, prowadzenie działalności gospodarczej bez zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, zlecenie, dzieło lub podobnych, związanych z wykonywaniem czynności związanych z istotą danego zawodu. Banki nie zawsze kierują się tymi kryteriami, oferując kredyt dla wolnych zawodów.

Na jakie grupy dzielą się wolne zawody?

Przedstawicieli wolnych zawodów można podzielić na kilka grup. Pierwsza z nich to grupa zawodowa reprezentująca branżę medyczną. W jej ramach można uzyskać kredyt dla:

  • lekarzy,
  • lekarzy dentystów,
  • położnych,
  • pielęgniarek,
  • psychologów i terapeutów,
  • lekarzy weterynarii,
  • fizjoterapeutów,
  • techników dentystycznych.

Druga grupa wolnych zawodów to przedstawiciele prawników:

  • adwokatów,
  • biegłych rewidentów,
  • notariuszy,
  • radców prawnych.

W trzeciej grupie znajdują się osoby związane z sektorem finansowo-księgowym. W tym gronie znajdziemy:

  • agentów firm inwestycyjnych,
  • agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające,
  • agentów ubezpieczeniowych,
  • brokerów reasekuracyjnych,
  • brokerów ubezpieczeniowych,
  • doradców inwestycyjnych,
  • doradców podatkowych,
  • doradców restrukturyzacyjnych,
  • księgowych,
  • maklerów papierów wartościowych.

Czwarta grupa to przedstawicie pozostałych wolnych zawodów:

  • architektów,
  • inżynierów budownictwa,
  • nauczycieli udzielających korepetycji.
kredyt dla wolnych zawodów - kto może się o niego ubiegać

Zaznaczamy, że lista ta nie jest ustanowiona prawnie i zawody na niej zawarte mogą się zmieniać. To jaki zawód może liczyć na preferencyjne warunki kredytowania, zależy w dużej mierze od banku, ponieważ prawo nie definiuje jednoznacznie wolnego zawodu.

W ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne możemy przeczytać, że przez wolny zawód rozumiemy pozarolniczą własną działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez osoby wykonujące zawody z powyższej listy. Ustawa zawiera jedynie część wymienionych przez nas zawodów, choć zwyczajowo w pojęciu tym mieści się ich znacznie więcej. Przy okazji warto zwrócić uwagę, że na preferencyjnych można otrzymać również kredyt dla rolników.

Kredyty i pożyczki dla każdego - omiń formalności

Kredyt dla wolnych zawodów — preferencyjne warunki

Kredyt dla wolnych zawodów, w zależności od konkretnej oferty, można uzyskać po minimum 6 lub 12 miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej, lub w przypadku niektórych banków na podstawie umowy o pracę. Osoby wykonujące wolne zawody są dla banku wartościowymi klientami, dlatego przyciągani są oni korzystnymi ofertami.

Do najczęściej spotykanych preferencyjnych warunków, jakimi charakteryzują się oferty, należą:

  • niższe oprocentowanie lub prowizje,
  • szybka ocena zdolności kredytowej,
  • krótsza i prostsza procedura przyznania kredytu,
  • wymogi formalne ograniczone do minimum w porównaniu do innych,
  • brak konieczności zabezpieczeń spłaty,
  • dostępne wyższe kwoty kredytu,
  • możliwość wydłużenia okresu spłaty.

Opinia eksperta

Co warto zaznaczyć, preferencyjne warunki oferowane przez bank nie ograniczają się jedynie do udzielania kredytów. Bardzo często zdarza się, że również inne produkty bankowe są oferowane na korzystnych warunkach. Klient może otrzymać indywidualnego opiekuna, a nawet concierge, który pomaga w organizacji codziennych spraw, często niezwiązanych bezpośrednio z finansami. W niektórych bankach przedstawiciele wolnych zawodów mogą mieć dostęp do darmowego konta maklerskiego czy dodatkowych funkcji w aplikacji mobilnej. Oferowane są również specjalne warunki dla inwestycji, lokat czy na prowadzenie rachunku firmowego.

Ekspert CashFix

Do preferencyjnych warunków kredytów dla wolnych zawodów zalicza się też to, że ich przedstawiciele nie muszą dostarczać bankowi tak wielu dokumentów, by ich wniosek rozpatrzono.

Dokumenty konieczne, by uzyskać kredyt dla wolnych zawodów

W przypadku kredytu dla osób wykonujących wolny zawód banki oferują szybsze decyzje kredytowe, eliminując zbędne formalności. W wielu przypadkach wystarczy jedynie dowód osobisty i dokument potwierdzający wykonywanie danego zawodu. Aby ocenić zdolność kredytową, bank zwykle poprosi o wyciąg z konta bankowego, który potwierdzi uzyskiwane dochody. Najwygodniej mają ci, którzy już posiadają konto w banku, w którym starają się o kredyt – złożenie wniosku w takim przypadku to kwestia kilku chwil.

Warto zauważyć, że zaświadczenia z urzędu skarbowego czy ZUS o niezaleganiu ze składkami zwykle nie są wymagane. Dzięki temu cały proces jest szybki i bezproblemowy, co pozwala skupić się na rozwoju swojej działalności zawodowej.

Poznaj oferty pożyczek i kredytów dopasowanych do Ciebie

Przedstawiciele wolnych zawodów mogą liczyć na korzystne warunki przyznawania kredytów. Nie oznacza to jednak, że bank czy firma pożyczkowa bezkrytycznie udzieli finansowania, nie sprawdzając przedtem możliwości klienta.

Jakich ograniczeń można spodziewać się, wnioskując o kredyt dla wolnych zawodów?

Dla banku kluczowa jest przede wszystkim możliwość spłaty, dlatego niezależnie od prestiżu, który otacza daną profesję, sprawdzi on poziom zdolności kredytowej i wypłacalność potencjalnego kredytobiorcy.

Ważne

Osoby wykonujące wolny zawód często prowadzą jednocześnie jednoosobową działalność gospodarczą. Muszą one liczyć się z tym, że bank będzie wymagał określonego czasu, przez który firma prosperuje. Zazwyczaj jest to 6 miesięcy, ale wszystko zależy od konkretnej oferty.

Kredyty i pożyczki dostępne od ręki na dobrych warunkach

Każdy przedstawiciel wolnego zawodu ma jednak wybór. Może szukać specjalnego produktu, lub wybrać ten przeznaczony dla każdego konsumenta.

Kredyt dla konsumenta czy dla wolnych zawodów — co wybrać?

Przedstawiciele wolnych zawodów mogą zdecydować czy wybrać kredyt dla wolnych zawodów, czy zdecydować się na tradycyjne produkty. Decyzja jest oczywiście sprawą indywidualną, jednak przed jej podjęciem należy przede wszystkim przeanalizować szczegóły oferty i wybrać tę, która jest bardziej opłacalna. Biorąc pod uwagę, że kredyt dla wolnych zawodów jest zwykle oferowany na lepszych warunkach niż zwykły kredyt gotówkowy, warto postawić na ofertę specjalną.

Gdzie znaleźć oferty kredytów dla wolnych zawodów?

Oferty kredytów dla wolnych zawodów można znaleźć w kilku bankach. Biorąc pod uwagę, że jest to ograniczony rynek, warto zorientować się we wszystkich propozycjach, by świadomie wybrać najlepszą z nich. Jeśli nie masz czasu na analizę skontaktuj się z CashFix — chętnie zrobimy ją za Ciebie i zaprezentujemy krótko najlepsze oferty na preferencyjnych warunkach.

Nie trać czasu na samodzielne analizy i weź kredyt już teraz

Podsumowanie

  • Kredyt dla wolnych zawodów jest dostępny dla osób z reprezentujących różne grupy zawodowe, takie jak medycyna, prawo, finanse, księgowość i inne.
  • Banki różnie definiują wolne zawody, opierając się na własnych listach profesji kwalifikujących się do preferencyjnych warunków kredytowych.
  • Kredyty dla wolnych zawodów mają niższe oprocentowanie, uproszczoną procedurę, minimalne wymagania formalne, brak zabezpieczeń, wyższe kwoty i dłuższy okres spłaty.
  • Wymagane są dowód osobisty, dokument potwierdzający wykonywanie zawodu oraz wyciąg z konta bankowego, bez potrzeby zaświadczeń z urzędu skarbowego i ZUS.
  • Banki chętniej udzielają kredytów przedstawicielom wolnego zawodu ze względu na niskie ryzyko utraty zarobków i silną motywację do spłaty.
Anna Sójka

Autor artykułu:

Anna Sójka

Redaktor internetowy z bogatym doświadczeniem. Specjalizuje się w tematach związanych z finansami. Sama przez lata prowadziła działalność gospodarczą, dzięki czemu dobrze zna potrzeby przedsiębiorców i wie, z czym borykają się na co dzień. Tworzy artykuły dotyczące windykacji, faktoringu, restrukturyzacji firmy i innych zagadnień wiążących się ściśle z finansami przedsiębiorstwa. Wiedzę przekazuje w sposób kompleksowy i zrozumiały dla czytelnika.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.

Kredyt komercyjny – wszystko, co musisz wiedzieć o ofertach banków

Po dodatkowe środki pieniężne kierujemy swoje kroki do banków. Dowiedz się, czym kierować się wybierając kredyt komercyjny dla siebie lub firmy.

Autor: Anna Sójka|21.08.2024 r.
kredyt z gwarancją de minimis

Kredyt z gwarancją de minimis – opinie i zasady działania

Masz firmę i chcesz zaciągnąć kredyt, ale nie masz zabezpieczenia? Idealnym rozwiązaniem może być kredyt z gwarancją de minimis. Zobacz opinie.

Autor: Anna Sójka|26.08.2024 r.
pożyczka dla firmy bez BIK

Pożyczka dla firm bez BIK – co musisz wiedzieć?

Twoja firma potrzebuje szybkiego zastrzyku gotówki? Pożyczka dla firm bez BIK może być odpowiedzią na Twoje problemy. Zobacz, na czym polega.

Autor: Anna Sójka|29.05.2024 r.