Usłyszałeś o windykacji inkaso i chcesz wiedzieć, co kryje się pod tym pojęciem? A może szukasz oferty firmy, która skutecznie i szybko odzyska Twoje należności? Przygotowaliśmy poradnik, dzięki któremu poznasz pojęcie windykacji inkaso i dowiesz się jak wybrać przedsiębiorstwo lub kancelarię, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Postaramy się też przybliżyć zasady działania takiej usługi i opowiedzieć pokrótce jak wygląda proces windykacji.
Czego dowiesz się z artykułu?
Inkaso windykacja — co to znaczy?
Termin inkaso związany jest ściśle z odzyskiwaniem i przekazywaniem należności finansowych. Dlatego bardzo dużo firm windykacyjnych zajmujących się ściąganiem środków od dłużnika, dodało do nazwy przedrostek "inkaso". Takie łączenie terminów funkcjonuje na rynku od dawna, ale nie idą za tym żadne dodatkowe usługi windykacyjne, które wyróżniałyby tę konkretną ofertę spośród innych. Inkaso windykacja odnosi się zatem do ogólnego procesu odzyskiwania zaległych płatności lub długów przez wyspecjalizowane firmy i kancelarie prawne.
Gdzie znaleźć firmę oferującą odzyskiwanie długów?
Sektor rynku finansowego związanego z windykacją znacznie urósł w ostatnich latach, dzięki temu mamy duży wybór kancelarii i firm windykacyjnych zajmujących się głównie tematami takimi, jak odzyskiwanie długów i zarządzanie wierzytelnościami. Jeśli zależy Ci na odnalezieniu najlepszej firmy, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania, koniecznie skorzystaj z naszej porównywarki. Wystarczy, że odpowiesz na kilka pytań, a wyszukamy dla Ciebie najlepsze oferty.
Porównywarka firm windykacyjnych — znajdź dopasowaną ofertęInkaso — na czym polega windykacja należności
Windykacja należności określana jako inkaso nie różni się w praktyce od innych usług oferowanych przedsiębiorcom zmagającym się z zaległymi płatnościami. Do firm i kancelarii windykacyjnych zgłaszają się podmioty gospodarcze, które mają problemy z wypłacalnością kontrahenta. Dzięki wsparciu profesjonalistów w sposób szybki i sprawny odzyskują one swoje należności i nierzadko również koszty gromadzące się przez cały proces windykacji.
Przebieg windykacji składa się z kilku etapów. Na każdym z nich firma windykacyjna wykorzystuje odpowiednie środki prawne, prowadzi monitoring płatności i dogląda innych aspektów ważnych dla wierzycieli.
Inkaso windykacja — etapy
Przebieg windykacji składa się z kilku etapów. Na każdym z nich firma windykacyjna wykorzystuje odpowiednie środki prawne, prowadzi monitoring płatności i dogląda innych aspektów ważnych dla wierzycieli.
Windykacja przedsądowa — inaczej polubowna, mająca na celu odzyskanie należności bez wkraczania na ścieżkę sądową, większą część spraw udaje się odzyskać na etapie przedsądowym, zwłaszcza jeśli wspiera nas firma, która ma wieloletnie doświadczenie w egzekwowaniu należności.
Windykacja sądowa — w przypadku kiedy negocjacje polubowne okażą się nieskuteczne, konieczna staje się windykacja sądowa. W takich wypadkach przedstawiciel firmy windykacyjnej w imieniu klienta wnosi sprawę do instytucji prawnych i uzyskuje sądowy nakaz zapłaty.
Egzekucja komornicza — jeśli na podstawie sądowego nakazu zapłaty, nie odzyskaliśmy należności od dłużnika, wszczynane jest postępowanie komornicze (które może być poprzedzone dodatkowo przed egzekucyjnym wezwaniem do zapłaty). Również na tym etapie firmy wspomagane są przez profesjonalnych doradców.
Co to jest inkaso?
Samo pojęcie inkaso pochodzi z języka łacińskiego i oznacza w skrócie możliwość pobierania zapłaty za produkty lub usługi przy pomocy pośrednika. Obecnie termin ten związany jest ściśle z procesem windykacji należności, kiedy to przedsiębiorcy zlecają pomoc w egzekwowaniu zapłaty firmom lub kancelariom prawnym. Definicja inkaso obejmuje również inne działania, które mają na celu uzyskanie płatności za zobowiązania finansowe. Dlatego termin ten związany jest również z usługami bankowymi i transportem.
Podsumowanie
- Inkaso windykacja to nic innego jak tradycyjna windykacja tylko z dodatkowym przedrostkiem w nazwie firmy.
- Firmę windykacyjną najlepiej wybrać kierując się swoimi potrzebami i istotnymi dla nas kryteriami.
- Warto skorzystać z porównywarki Cashfix, by znaleźć firmę z ofertą dopasowaną dla Ciebie.
- Windykacja należności ma kilka etapów, przedsądową, sądową i w ostateczności etap egzekucji komorniczej.
Autor artykułu:
Anna SójkaRedaktor internetowy z bogatym doświadczeniem. Specjalizuje się w tematach związanych z finansami. Sama przez lata prowadziła działalność gospodarczą, dzięki czemu dobrze zna potrzeby przedsiębiorców i wie, z czym borykają się na co dzień. Tworzy artykuły dotyczące windykacji, faktoringu, restrukturyzacji firmy i innych zagadnień wiążących się ściśle z finansami przedsiębiorstwa. Wiedzę przekazuje w sposób kompleksowy i zrozumiały dla czytelnika.
[email protected]oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
Gdzie zgłosić dłużnika zalegającego ze spłatą zobowiązania?
Gdzie zgłosić dłużnika? To pytanie pada zarówno w kontekście osób prywatnych, jak i firm. Sprawdź, kogo możesz poinformować o zaległej spłacie długu.
Weksel, co to jest i kiedy się go stosuje?
W obrocie gospodarczym weksel stanowi popularny rodzaj gwarancji spłaty należności. Sprawdź, weksel, co to jest, jakie są jego rodzaje i kiedy się go stosuje.
Zrzeczenie się spadku dłużnika – jak windykować?
Zrzeczenie się spadku utrudnia wierzycielom odzyskanie pieniędzy od zmarłego dłużnika. Sprawdź, jak windykować w takim przypadku.