Posiadanie dwóch, lub więcej kont bankowych w przypadku prowadzenia firmy wydaje się dobrym pomysłem. Pozwoli to na lepsze zarządzanie finansami i rozdzielenie środków na różne cele lub projekty. Przyjrzeliśmy się temu zagadnieniu i dowiedzieliśmy się, czy można mieć dwa konta firmowe i o czym należy w związku z tym pamiętać.
Czego dowiesz się z artykułu?
Dwa rachunki firmowe dla jednego przedsiębiorstwa
Posiadanie dwóch rachunków bankowych przez jedną firmę jest jak najbardziej możliwe i nie ma żadnych przeciwwskazań, by przedsiębiorca otworzył kolejne konto w tym samym banku lub nawet innej instytucji. Bardzo często posiadanie co najmniej dwóch rachunków bankowych sprawdza się w przypadku średnich i większych firm, ponieważ pozwala na podział środków między projekty lub konkretne cele. Bardzo często w mniejszych firmach drugi rachunek służy do przechowywania oszczędności i innych środków, które dzięki oprocentowaniu zwiększają swoją wartość.
Ile kont bankowych może mieć firma?
Nie ma ograniczeń co do tego ile firma może mieć kont bankowych, tak naprawdę przedsiębiorstwo może posługiwać się dowolną liczbę rachunków. Zanim otworzysz kolejne konto firmowe, zastanów się jednak, jak dużo będzie Cię ono kosztować i czy na pewno będziesz z niego korzystać. Jeśli chcesz mieć kilka kont bankowych, musisz dobrze nimi zarządzać.
Opinia eksperta
W wielu bankach możliwe jest założenie konta firmowego w kilku wariantach. Możesz prowadzić standardowy rachunek rozliczeniowy lub konto firmowe premium. Wybierz takie, które najbardziej pasuje do Twoich wymagań. Dokładnie przeanalizuj tabelę opłat i prowizji, ponieważ w wielu przypadkach prowadzenie konta będzie darmowe, ale po spełnieniu kilku warunków.
Ekspert CashFix
Istnieją jednak jeszcze inne produkty finansowe, które mogą być świetnym wsparciem przy prowadzeniu firmy. Pamiętaj, że oprócz wariantów cenowych masz do dyspozycji kilka rodzajów kont firmowych i rachunków pomocniczych.
Rodzaje kont bankowych dla przedsiębiorstw
Przedsiębiorcy i osoby prowadzące stowarzyszenia muszą mieć konto bankowe przypisane do działalności gospodarczej. Jest kilka rodzajów kont bankowych, dzięki którym możesz lepiej uporządkować finanse firmy:
- rachunek bieżący — konto firmowe przeznaczone do opłacania rachunków, faktur i innych zobowiązań, może być jednocześnie kontem, na które wpływają środki od Twoich klientów,
- konto oszczędnościowe — stworzone z myślą o przedsiębiorstwach zarządzających większym kapitałem, z konta oszczędnościowego korzystać można w chwili, gdy środki są zgromadzone na koncie, a termin zapłaty faktur jest jeszcze odległy,
- firmowe konto walutowe — osobny rachunek firmowy umożliwiający gromadzenie i przelewy w obcej walucie, konto walutowe najczęściej powiązane jest z podstawowym rachunkiem,
- subkonto VAT — zawsze powiązane z kontem firmowym, przeznaczone do Split Payment, podzielonej płatności,
- rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy — specyficzne konto firmowe, o korzystnym oprocentowaniu, jednocześnie służące do regularnych rozliczeń.
Pamiętaj, żeby zakładając konto firmowe sprawdzić dokładnie dostępne oferty. Możesz otworzyć dowolną liczbę kont firmowych w różnych bankach, warto wiedzieć, z jakimi korzyściami może się to wiązać.
Korzyści z posiadania dwóch, lub więcej kont bankowych dla firmy
Korzystanie z różnych kont bankowych ma swoje plusy. Banki często oferują promocje dla nowych klientów, dlatego operacje, które dotąd wykonywałeś ze swojego podstawowego konta, mogą mniej kosztować w innej instytucji.
Przykład
Pan Marcin ma firmę, która regularnie opłaca faktury w euro. Obecnie korzysta z konta w banku, gdzie jeden taki przelew kosztuje 10 zł. Pan Marcin przyjrzał się ofertom kont walutowych i wybrał ofertę innego banku, gdzie może zrobić aż 20 takich przelewów miesięcznie bez dodatkowych opłat. Konto firmowe nie wiąże się z opłatą cykliczną, więc zakładając je, pan Marcin oszczędzi nawet 200 zł miesięcznie.
Nowe konto firmowe to możliwość skorzystania z dodatkowych bonusów, mogą to być konkretne kwoty pieniędzy lub nagrody rzeczowe. Pamiętaj jednak, że aby je otrzymać konieczne będzie spełnienie kilku warunków. Może to być np. określona liczba zakupów opłaconych kartą płatniczą dołączoną do konta, obowiązek dokonywania przelewów do ZUS lub Urzędu Skarbowego, lub inne warunki.
Jeśli masz ważnego kontrahenta, i chcesz, by przelewy między Waszymi firmami były realizowane natychmiast po ich zleceniu, rozważ otwarcie nowego rachunku w tym samym banku co on. Dzięki temu konta bankowe Twoje i kontrahenta będą połączone linią szybkiego przelewu.
Kilka kont bankowych dla firmy — o czym trzeba pamiętać?
Każdy przedsiębiorca, który chce mieć kilka kont bankowych, musi pamiętać o dokładnym nadzorowaniu przepływającej przez nie gotówki. Dbaj, aby konta były uporządkowane, a środki przypisane do odpowiednich projektów i działów. Poza organizacją operacji pamiętaj szczególnie o tym, że każde konto bankowe firmy musi być zgłoszone do CEIDG (w terminie 7 dni od założenia). W przypadku konta dla spółki o nowym rachunku informujemy Urząd Skarbowy na druku NIP-8.
Ważne
Jeśli interesuje Cię zamiana konta bankowego i zamknięcie dotychczasowego rachunku to musisz zgłosić to też w Urzędzie Skarbowym.
Warto też wspomnieć, że konto firmowe dla firmy jednoosobowej nie jest obowiązkowe, może ona spokojnie w tym celu wykorzystać konto osobiste. Oczywiście nie ma przeszkód by konta bankowe firmy i prywatne były zakładane w różnych bankach.
Podsumowanie
- Posiadanie dwóch lub więcej kont firmowych jest możliwe i może pomóc w lepszym zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa.
- Firma może mieć dowolną liczbę kont bankowych, ale warto dokładnie przeanalizować koszty i potrzeby związane z każdym z nich.
- Różne rodzaje kont firmowych, takie jak rachunek bieżący, oszczędnościowy, walutowy czy subkonto VAT, oferują dodatkowe korzyści w zależności od specyfiki firmy.
- Zakładanie nowych kont bankowych może przynieść korzyści finansowe, np. poprzez oferty promocyjne i niższe opłaty za operacje.
- Każde nowo założone konto firmowe należy zgłosić do CEIDG, a zamknięcie dotychczasowego konta wymaga powiadomienia Urzędu Skarbowego.
Autor artykułu:
Anna SójkaRedaktor internetowy z bogatym doświadczeniem. Specjalizuje się w tematach związanych z finansami. Sama przez lata prowadziła działalność gospodarczą, dzięki czemu dobrze zna potrzeby przedsiębiorców i wie, z czym borykają się na co dzień. Tworzy artykuły dotyczące windykacji, faktoringu, restrukturyzacji firmy i innych zagadnień wiążących się ściśle z finansami przedsiębiorstwa. Wiedzę przekazuje w sposób kompleksowy i zrozumiały dla czytelnika.
[email protected]oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
Czy trzeba mieć konto firmowe i kiedy wystarczy rachunek osobisty?
Masz firmę lub planujesz ją otworzyć i zastanawiasz się, czy trzeba mieć konto firmowe i czy można korzystać z konta osobistego? Poznaj odpowiedź.
Konto bankowe dla firmy jednoosobowej – czy jest obowiązkowe?
Planujesz otworzyć konto bankowe dla firmy jednoosobowej? Dowiedz się, czy jest obowiązkowe i z jakimi korzyściami się wiąże.
Przelew z konta firmowego na prywatne i odwrotnie – jak robić to prawidłowo?
Chcesz zrobić przelew z konta firmowego na prywatne, albo odwrotnie i nie wiesz, czy trzeba robić to według określonych zasad? Dowiedz się więcej.