CashFix arrowWiedza arrowSankcja kredytu darmowego – co to jest, jak pomaga kredytobiorcom, gdzie się zgłosić

Sankcja kredytu darmowego – co to jest, jak pomaga kredytobiorcom, gdzie się zgłosić

Sankcja kredytu darmowego
Odzyskaj tysiące złotych ze swojego kredytu

Pojęcie darmowego kredytu nie jest abstrakcją lub chwytem, który pozwala oszustom wyłudzić pieniądze. To pojęcie znajdujące się w ustawie o kredycie konsumenckim, które ma mobilizować banki do rygorystycznego przestrzegania przepisów. Odstępstwa od zapisów w umowie i próby manipulacji mogą skończyć się dla instytucji finansowych stratą całego potencjalnego zysku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy masz szansę na zastosowanie sankcji kredytu darmowego.

Co to jest sankcja kredytu darmowego? Definicja pojęcia i podstawy prawne

Sankcja kredytu darmowego to zapis w ustawie o kredycie konsumenckim, który chroni interesy kredytobiorców. To narzędzie nie do końca znane pożyczkobiorcom w Polsce, które zabezpiecza ich interesy.

Zastosowanie sankcji darmowego kredytu oznacza dla pożyczkobiorcy, że musi oddać wyłącznie pożyczony kapitał – bez odsetek, prowizji i innych kosztów prowadzenia kredytu.

Sankcję można wprowadzić, jeśli w umowie kredytowej znalazły się błędy, które znacząco wpływają na całkowitą kwotę kredytu lub w dokumencie ukryto zbyt wysokie pozaodsetkowe koszty kredytu.

Ustawa o kredycie konsumenckim – art. 45.

Zwrot kredytu bez odsetek w przypadku naruszenia warunków przed kredytodawcę

W przypadku naruszenia przez kredytodawcę art. 29 forma umowy o kredyt konsumencki ust. 1, art. 30 elementy umowy o kredyt konsumencki ust. 1 pkt 1–8, 10, 11, 14–17, art 31–33, art. 33a należności w przypadku opłat z tytułu zaległości w spłacie kredytu i opłat za opóźnienie przekraczających maksymalne odsetki za opóźnienie i art 36a–36c konsument, po złożeniu kredytodawcy pisemnego oświadczenia, zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy w terminie i w sposób ustalony w umowie.

Jak sankcja kredytu darmowego pomaga kredytobiorcom?

Skuteczne zastosowanie sankcji kredytu darmowego to duża oszczędność dla kredytobiorcy. Jej wprowadzenie sprawi, że do banku należy oddać wyłącznie pożyczony kapitał – bez wszystkich naliczonych kosztów.

Warto podkreślić, że kredytobiorca, który zgłasza się do banku z zamiarem zastosowania sankcji kredytu darmowego nie jest narażony na wpisanie na "czarną listę" wśród banków, czy też nie jest zagrożony podniesieniem rat czy kosztów obsługi w ramach dotychczasowego zobowiązania.

Zalety skorzystania z sankcji kredytu darmowego:

  • w przypadku spłacania kredytu: niższa rata,
  • zwrot nadpłaconych odsetek,
  • brak prowizji do zapłaty.

Błędy w umowie kredytowej – warunek skorzystania z sankcji kredytu darmowego

Głównym warunkiem do zastosowania sankcji kredytu darmowego jest znalezienie istotnych błędów w umowach kredytowych. Wtedy i tylko wtedy można złożyć stosowny wniosek do banku o skorzystaniu z procedury.

Najczęstsze błędy w umowach kredytowych:

  • różnica między deklarowaną kwotą kredytu a wypłaconymi pieniędzmi,
  • brak w umowie kredytowej informacji o RRSO kredytu,
  • nieprawidłowe dane osobowe,
  • przekroczona kwota odsetek maksymalnych,
  • błędne wyliczenie pozaodsektowych kosztów kredytu.
Błędy w umowach kredytowych Przesyłam umowę do bezpłatnej analizy

Kto może skorzystać z sankcji kredytu darmowego? Warunki kredytu darmowego

Same błędy w kredycie konsumenckim to nie wszystko. Kredyt konsumencki musi spełnić wymogi formalne, aby można zastosować SKD.

Z racji tego, że pojęcie sankcji darmowego kredytu wynika z ustawy o kredycie konsumenckim, niemożliwe jest zastosowanie go dla kredytu hipotecznego czy pożyczki zaciągniętej na działalność gospodarczą.

Jakie warunki musi spełnić kredyt do ubiegania się o SKD:

  • maksymalna kwota: 255 550 złotych (lub równowartość w innej walucie),
  • pożyczka zaciągnięta przez osobę prywatną,
  • umowa kredytowa podpisania po 17.01.2014 r.,
  • brak opóźnienia w spłacie rat kredytu,
  • maksymalnie 11 miesięcy od ostatnich działań związanych z kredytem (np. spłata raty, odbiór zwrotu prowizji).

Jak sprawdzić, czy mogę zastosować sankcję kredytu darmowego?

Są dwa sposoby na sprawdzenie, czy umowa podpisana z bankiem kwalifikuje się do zastosowania sankcji kredytu darmowego.

Pierwsza z nich to samodzielna weryfikacja, co oznacza się przez przebijanie się przez kolejne strony umowy kredytowej. W tej metodzie istnieje duże ryzyko pomyłki bądź pominięcia kluczowego zapisu w przypadku, kiedy na co dzień kredytobiorca nie ma do czynienia z prawem oraz pojęciami z sektora bankowego. Mówiąc wprost – pożyczkobiorca bez odpowiedniej wiedzy o kredycie nie będzie wiedział, czego właściwie szuka.

Druga metoda jest znacznie prostsza. Wystarczy przekazać dokumenty do kancelarii odszkodowawczej lub wyspecjalizowanej firmy, która zajmuje się zastosowaniem sankcji kredytu darmowego. W większości przypadków analiza umowy kredytowej jest bezpłatna. W taki sposób działa Helpfind, lider rynku dopłat do odszkodowań online.

Chcę wysłać swoją umowę do bezpłatnej analizy

Gdzie zgłosić się po pomoc w związku z sankcją kredytu darmowego?

Należy mieć świadomość, że w obecnej sytuacji samo złożenie wniosku o wprowadzenie sankcji kredytu darmowego do banku to za mało, żeby otrzymać należne pieniądze.

W takim przypadku warto zwrócić się do doświadczonego partnera. Do takich należy Helpfind, który posiada unikalną ofertę w skali całego rynku w Polsce.

Podpisanie cesji wierzytelności sprawi, że Helpfind przejmie na siebie odpowiedzialność procesową w zamian za ustaloną kwotę przelaną na Twoje konto. To zagwarantuje kredytobiorcy oszczędność czasu i pieniędzy. Sprawa zostanie rozwiązana w kilka dni zamiast w 2-3 lata, które potrzebne będą na przeprowadzenie spraw sądowych. Dzięki temu pożyczkobiorca oszczędza również na kosztach procesu, a nawet samej analizie umowy kredytowej na samym początku. W Helpfind otrzyma ją bezpłatnie.

Średnia kwota rekompensaty wypłacanej przez Helpfind w sprawach sankcji kredytu darmowego to 4875 złotych.

Zgłaszam się po pomoc w sprawie sankcji kredytu darmowego

Sankcja kredytu darmowego kalkulator – sprawdź ile możesz otrzymać

Jeśli zastanawiasz się, czy warto zainteresować się tematem, skorzystaj z kalkulatora sankcji kredytu darmowego.

Wystarczą dwie minuty i podstawowe dane o swoim kredycie (kwota, liczba rat – całkowita oraz rat spłaconych, oprocentowanie, kwota prowizji), aby uzyskać wyliczenie, które pokaże Ci, o jaką kwotę możesz się starać. Usługa jest całkowicie bezpłatna.

Jak złożyć wniosek o zastosowanie sankcji darmowego kredytu?

Banki nie mają przygotowanych własnych wniosków, które pomogą zgłosić się po sankcję darmowego kredytu. Możesz skorzystać z bezpłatnego generatora albo przygotować samodzielne odwołanie.

Co musi zawierać oświadczenie o zastosowaniu sankcji kredytu darmowego:

  • datę i miejsce sporządzenia,
  • dane kredytobiorcy (imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL),
  • dane banku, do którego trafi oświadczenie,
  • pisemne stwierdzenie o skorzystaniu z sankcji,
  • podstawę prawną (art. 45. ustawy o kredycie konsumenckim),
  • uzasadnienie oświadczenia,
  • własnoręczny podpis składającego oświadczenie.

Po przygotowaniu dokumentu kolejnym krokiem będzie dostarczenie go do banku. Najlepiej zrobić to osobiście, w siedzibie banku, jednak dopuszcza się także przesłanie dokumentów pocztą (listem poleconym, aby mieć gwarancję i dowód odbioru).

Wygeneruj własny wniosek o zastosowanie sankcji

Sankcja kredytu darmowego – jakie banki mogą ją zastosować?

Sankcja darmowego kredytu nie jest rodzajem oferty czy produktu, który do swojej oferty może wprowadzić instytucja finansowa. To zasada wynikająca z ustawy o kredycie konsumenckim – prawo konsumenta. To oznacza, że o sankcję kredytu darmowego można starać się w każdym banku w Polsce, w którym zaciągnęło się pożyczkę.

Prawdopodobnie bank będzie podważał argumentację kredytobiorcy i robił wszystko, żeby zniechęcić do dalszego działania. Jeśli kredytobiorca będzie chciał odzyskać pieniądze – konieczne jest skierowanie sprawy do sądu.

W tych instytucjach finansowych zastosujesz sankcję kredytu darmowego:

  • PKO BP,
  • Pekao SA,
  • Santander Consumer Bank,
  • Provident,
  • Citi Handlowy,
  • Credit Agricole,
  • mBank,
  • Millennium,
  • Nest Bank,
  • BNP Paribas,
  • Bank Pocztowy,
  • Alior Bank,
  • VeloBank.

Podsumowanie

  • Sankcja kredytu darmowego to rodzaj kary dla banku lub pośrednika kredytowego za próbę wykorzystania kredytobiorcy.
  • Skuteczne zastosowanie sankcji kredytu darmowego oznacza, że kredytobiorca musi zwrócić do banku jedynie pożyczony kapitał – bez pozostałych kosztów pożyczki.
  • Podstawą do wprowadzenia SKD są błędy w umowie kredytowej. Jeśli pożyczkobiorca zapłaci zbyt wysokie pozaodsetkowe koszty kredytu konsumenckiego lub znajdzie w swojej umowie istotne błędy, które znacząco wpływają na całkowitą kwotę kredytu, wówczas ma prawo złożyć do banku oświadczenia, zgodnie z którym będzie musiał zwrócić wyłącznie kapitał pożyczony od banku.
  • Nie ma znaczenia, w jakim banku masz kredyt – sankcja kredytu darmowego może być zastosowana w każdej instytucji finansowej udzielającej pożyczek w Polsce.
  • Sankcji kredytu darmowego nie można zastosować do kredytu hipotecznego.
Anna Sójka

Autor artykułu:

Anna Sójka

Redaktor internetowy z bogatym doświadczeniem. Specjalizuje się w tematach związanych z finansami. Sama przez lata prowadziła działalność gospodarczą, dzięki czemu dobrze zna potrzeby przedsiębiorców i wie, z czym borykają się na co dzień. Tworzy artykuły dotyczące windykacji, faktoringu, restrukturyzacji firmy i innych zagadnień wiążących się ściśle z finansami przedsiębiorstwa. Wiedzę przekazuje w sposób kompleksowy i zrozumiały dla czytelnika.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
Karta kredytowa dla firm – korzyści, koszty i jak używać

Karta kredytowa dla firm – korzyści, koszty i jak używać

Karta kredytowa dla firm może znacznie poprawić płynność finansową każdego przedsiębiorstwa. Dowiedz się jak najlepiej i najtaniej z niej korzystać.

Autor: Anna Sójka|09.08.2024 r.
Wniosek kredytowy

Wniosek kredytowy – jak go wypełnić i ile czeka się na jego rozpatrzenie?

Planujesz zawnioskować o kredyt? Musisz wiedzieć, jak wygląda wniosek kredytowy i jak wygląda jego rozpatrzenie krok po kroku.

Autor: Anna Sójka|28.08.2024 r.
Kredyt pomostowy i pożyczka pomostowa

Kredyt pomostowy i pożyczka pomostowa – czym się od siebie różnią?

Kredyt pomostowy i pożyczka pomostowa mają wspólne cechy, choć to dwa zupełnie inne produkty. Dowiedz się, czym się od siebie różnią.

Autor: Anna Sójka|07.08.2024 r.