Dobrze przeprowadzona restrukturyzacja firmy daje możliwość
oddłużenia i pozbycia się sporej części zadłużenia wobec wierzycieli.
Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości firmy, wyciągnięcie przedsiębiorcy z kłopotów i przywrócenie płynności finansowej. Tak w jednym zdaniu możemy uprościć cel tego procesu.
Dzięki temu firma może „złapać oddech” oraz, z pomocą
doradcy restrukturyzacyjnego, na nowo ułożyć plan
dalszego działania.
Od momentu wprowadzenia postępowań restrukturyzacyjnych, ich ilość utrzymywała się na stałym poziomie. Pandemia oraz wprowadzenie zmian w polskim prawie, które uprościły cały proces, spowodowały nagły wzrost zainteresowania aż ośmiokrotnie. Przedsiębiorcy zdecydowanie wolą ratować swój biznes, niż tracić wszystko i ogłaszać upadłość.
Postępowanie restrukturyzacyjne rozpoczyna się od nawiązania
kontaktu z doradcą restrukturyzacyjnym. To on będzie nadzorował cały proces oraz pomagał Ci w zawarciu układu z wierzycielami.
Odpowiednia kancelaria restrukturyzacyjna jest niezbędnym partnerem w tym procesie.
Aktualnie na podstawie ustawy z dnia 15 maja 2015 r.
- Prawo restrukturyzacyjne, wyróżniamy cztery modele restrukturyzacji:
Ostatni rodzaj potocznie zwanego, uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego został wprowadzony w ramach czwartego etapu "tarczy 4.0”, która miała złagodzić skutki pandemii
COVID-19. W związku z dużym zainteresowaniem uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne zostało na stałe wprowadzone do porządku prawnego z dniem 1 grudnia 2021 r. Obecnie ponad
90% postępowań jest tego typu.
Uproszczone postępowanie o zatwierdzenie układu, w odróżnieniu od pozostałych, jest w dużej mierze pozasądowe. Wyróżnia je przede
wszystkim szybkość działania i skuteczność. Trwa zazwyczaj 4 miesiące.
Proces rozpoczyna się od zawarcia umowy z kancelarią restrukturyzacyjną reprezentowaną przez doradcę, który będzie sprawował nadzór nad postępowaniem jako nadzorca układu. Jego rolą będzie kontrola nad przebiegiem działań zmierzających do zawarcia układu z wierzycielami. Następnie należy sporządzić spis wierzytelności, spis wierzytelności spornych oraz stworzyć plan restrukturyzacji przedsiębiorstwa.
Mając komplet dokumentów, możemy dokonać obwieszczenia o dniu układowym w niedawno uruchomionym Krajowym Rejestrze Zadłużonych.
Od tego momentu dłużnik zyskuje ochronę oraz możliwość dalszej działalności. Ma też czas na porozumienie się ze swoimi wierzycielami w celu zawarcia układu. Ostatnim etapem jest sąd, który musi sprawdzić i zatwierdzić układ z wierzycielami. W momencie gdy to nastąpi, dłużnik musi
wykonać układ, jaki został zatwierdzony.
W ten sposób może się odbyć restrukturyzacja spółki lub restrukturyzacja firmy jednoosobowej. Dzięki temu oddłużanie firm zyskuje na popularności a restrukturyzacja długu staje się możliwa.