Dobrze przeprowadzona restrukturyzacja firmy daje możliwość
oddłużenia i pozbycia się sporej części zadłużenia wobec wierzycieli.
Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości firmy, wyciągnięcie przedsiębiorcy z kłopotów i przywrócenie płynności finansowej. Tak w jednym zdaniu możemy uprościć cel tego procesu.
Dzięki temu firma może „złapać oddech” oraz, z pomocą
doradcy restrukturyzacyjnego, na nowo ułożyć plan
dalszego działania.
Restrukturyzację stosujemy, kiedy mamy do czynienia z firmą, co do której istnieją przesłanki, iż stała się podmiotem niewypłacalnym lub jest zagrożona niewypłacalnością. Firma jest niewypłacalna w momencie, gdy utraci zdolność do wykonywania swoich bieżących zobowiązań pieniężnych w okresie powyżej trzech miesięcy lub gdy stan zobowiązań przekracza wartość majątku przez dwadzieścia cztery miesiące. Z kolei zagrożenie niewypłacalnością istnieje w sytuacji, w której jest ryzyko, że niebawem firma przestanie być wypłacalna.
Od momentu wprowadzenia postępowań restrukturyzacyjnych, ich ilość utrzymywała się na stałym poziomie. Pandemia oraz wprowadzenie zmian w polskim prawie, które uprościły cały proces, spowodowały nagły wzrost zainteresowania aż ośmiokrotnie. Przedsiębiorcy zdecydowanie wolą ratować swój biznes, niż tracić wszystko i ogłaszać upadłość.
Postępowanie restrukturyzacyjne rozpoczyna się od nawiązania
kontaktu z doradcą restrukturyzacyjnym. To on będzie nadzorował cały proces oraz pomagał Ci w zawarciu układu z wierzycielami.
Odpowiednia kancelaria restrukturyzacyjna jest niezbędnym partnerem w tym procesie.
Aktualnie na podstawie ustawy z dnia 15 maja 2015 r.
- Prawo restrukturyzacyjne, wyróżniamy cztery modele restrukturyzacji:
Ostatni rodzaj potocznie zwanego, uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego został wprowadzony w ramach czwartego etapu "tarczy 4.0”, która miała złagodzić skutki pandemii
COVID-19. W związku z dużym zainteresowaniem uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne zostało na stałe wprowadzone do porządku prawnego z dniem 1 grudnia 2021 r. Obecnie ponad
90% postępowań jest tego typu.