Aby zminimalizować ryzyko wyboru niekorzystnego produktu kredytowego dla firm, warto kierować się kilkoma zasadami. Pamiętaj, że każdy kredyt to zobowiązanie finansowe i każdy wiąże się z kosztami — nie znajdziesz darmowej pożyczki. Zawsze porównuj ceny, wysokość prowizji, odsetek i dodatkowych opłat. Porównania dokonuj na tych samych kwotach kredytu i tych samych okresach spłaty. Nieprawidłowe oszacowanie kosztów kredytu to jeden z częstszych błędów przy zaciąganiu pożyczki dla firmy. Nie tylko przez przedsiębiorców, ale również przez osoby prywatne.
Drugą sprawą, której należy dopilnować, jest oszacowanie zdolności kredytowej, co prawda bank sprawdzi ją dokładnie, ale może nie wziąć pod uwagę niektórych znanych Ci czynników. Przemyśl ewentualnąsezonowość Twojego biznesu, prognozy dotyczące rynku, na którym działasz i przeanalizuj działania konkurencji. Jeśli weźmiesz pożyczkę, której nie będziesz w stanie regularnie spłacać, Twój biznes popadnie w problemy finansowe.
Kolejnym błędem w przypadku kredytów dla firm jest niedostateczna analiza umowy kredytu. Wielu przedsiębiorców wcale nie zapoznaje się z jej zapisami. Złożenie podpisu pod takim dokumentem bez analizy może sprawić, że zgodzisz się na dodatkowe ubezpieczenia, opłaty czy inne usługi podnoszące koszt pożyczki. Taką umowę najlepiej przeanalizować z ekspertem, zwłaszcza jeśli chcesz pożyczyć wysoką kwotę i rozłożyć spłatę na wiele rat.
Innym błędem przedsiębiorców, którzy szukają finansowania bieżącej działalności firmy, jest nie dobranie odpowiedniego rodzaju kredytu firmowego do aktualnych potrzeb. Warto pamiętać, że większe potrzeby rozwojowe zaspokoić może oferta kredytów de minimis, pożyczka hipoteczna pod zastaw nieruchomości lub kredyt inwestycyjny. W przypadku kredytu inwestycyjnego można wnioskować nawet o kilka milionów z łotych. Mniejsze potrzeby zaspokoi kredyt obrotowy, kredyt w rachunku bieżącym i tradycyjny kredyt na biznes. Dla kredytów w rachunku bieżącym istotne jest odnowienie kredytu na korzystnych zasadach oraz jego relatywnie niski koszt.
Poszukując finansowania, nie warto zamykać się jedynie na oferty kredytów dla firm. Trzeba przeanalizować swoje potrzeby i zastanowić się nad alternatywami. Zawsze można rozważyć inne metody finansowania, takie jak pożyczki pozabankowe, faktoring czy leasing. Wielu przedsiębiorców znajduje też inwestorów, którzy pomagają złapać firmie wiatr w żagle. Jeśli jednak zdecydujesz się na kredyt dla firm, dowiedz się jak zwiększyć szanse na przyznanie kredytu.