CashFix arrowWiedza arrowUsługi faktoringowe– 6 powodów, dla których warto z nich korzystać

Usługi faktoringowe

 – 6 powodów, dla których warto z nich korzystać

usługi faktoringowe

Rynek usług finansowych stale się powiększa, oferując podmiotom gospodarczym między innymi usługi faktoringowe. Stanowią one jedną z najpopularniejszych metod szybkiego pozyskania pieniędzy na rzecz finansowania swojego biznesu. W tym artykule poznasz 6 najważniejszych powodów, dlaczego warto zdecydować się na faktoring.

Bezpłatna porównywarka usług faktoringowych

Czym jest usługa faktoringu?

Choć zwykło się mówić „usługa faktoringu”, w rzeczywistości jest to zbiór różnych usług, które pomagają przedsiębiorcom zachować płynność finansową swojej firmy.

Dowiedzmy się najpierw, jaka jest definicja faktoringu.

Definicja

Usługi faktoringowe polegają na zamianie faktur z odroczonym terminem płatności na gotówkę.

W skrócie – przedsiębiorca, który przeprowadził transakcję sprzedażową ze swoim kontrahentem i wystawił mu fakturę, może zlecić jej sfinansowanie zanim upłynie oznaczony na niej termin płatności.

Dzięki temu nie musi długo czekać na pieniądze z faktury, zwłaszcza że kontrahenci mają w zwyczaju zwlekać z zapłatą do ostatniej chwili.

Sama usługa faktoringu posiada wiele rodzajów, lecz podstawowe rozróżnienie dotyczące faktoringu wierzytelności wygląda następująco:

  • faktoring sprzedaży – jest to usługa finansowa, którą świadczy faktor (bank lub firma faktoringowa), polegająca na wykupie faktur od przedsiębiorcy, który prowadzi sprzedaż towarów lub usług na rzecz swoich kontrahentów,
  • faktoring zakupowy (odwrotny) – to odwrotność faktoringu sprzedażowego. Usługa ta polega na wykupie faktur przedsiębiorcy za zakupy. Oznacza to, że firma faktoringowa płaci za faktorantowi za jego fakturę, a on oddaje jej pieniądze w określonym terminie.

Jest to więc spore udogodnienie dla tych, którym zależy na zachowaniu płynności finansowej, ponieważ w większości modeli faktoringu faktorzy przelewają środki prawie natychmiast po przekazaniu i pozytywnej weryfikacji faktury, by potem już na własną rękę dopilnować kontrahenta, aby ten uregulował płatność we wskazanym terminie.

Dowiedz się więcej: Faktor, kto to jest?

Usługi faktoringowe – co może się na nie składać?

Zgadza się – faktoring to przede wszystkim finansowanie firm, ale czy na pewno?

Okazuje się, że usługi faktoringowe składają się z wielu kompleksowych narzędzi, z których wedle uznania każda osoba kierująca działalnością gospodarczą bądź spółką może skorzystać.

Jeśli przedsiębiorca (faktorant), który nawiązał współpracę z firmą faktoringową, chciałby dowiedzieć się, z jakich dodatkowych usług może skorzystać, może śmiało zajrzeć do umowy faktoringowej. Przykładowe, oprócz finansowania faktur, mogą wyglądać następująco:

  • prowadzenie kont rozliczeniowych kontrahentów (odbiorców),
  • monitoring płatności faktury,
  • egzekwowanie należności,
  • przejęcie ryzyka niewypłacalności odbiorcy,
  • faktoring online.

Koszty usługi faktoringowej dzielą się najczęściej na kilka składowych, np. prowizja za sfinansowanie faktury.

Zalety usług faktoringowych

Uświadamiając sobie, jak działa faktoring, nie powinno nikogo dziwić, że charakteryzuje go wiele zalet.

Po pierwsze jest to bardzo atrakcyjna alternatywa dla kredytów bankowych czy pożyczki gotówkowej, które wymagają wystarczającej zdolności kredytowej. Podmioty gospodarcze dopiero zaczynające prowadzenie interesu, najczęściej nie kwalifikują się do jego otrzymania.

Po drugie, usługa faktoringowa ma kolejną istotną zaletę, a jest nią jej dostępność na polskim rynku gospodarczym. To znaczy, że firmy faktoringowe stoją otworem zarówno przed mikro i małymi przedsiębiorstwami, jak i dużymi firmami.

Warto też wspomnieć o tym, że usługa faktoringu umożliwia udostępnienie przedsiębiorcom profil ich kontrahentów, dzięki czemu otrzymują oni dostęp do informacji na temat sytuacji materialnej swoich klientów.

Ważne

Faktoring to także zaoszczędzenie czasu, którego i tak mamy coraz mniej. Wszelkie problemy z płatnościami rozwiązywane są przez faktora.

Znajdź firmę faktoringową za darmo!

6 powodów, dlaczego warto wybrać usługę faktoringową

Znamy już podstawowe zalety faktoringu. Pora poznać kolejne 6 najważniejszych powodów, które przekonają Cię do tego, aby z nich korzystać.

usługa faktoringowa

Zachowanie płynności finansowej

Usługi faktoringowe pozwalają utrzymać płynność finansową w danym przedsiębiorstwie.

Po wystawieniu faktury i podpisaniu umowy faktoringu dochodzi do cesji wierzytelności na faktora, który dostarcza firmie natychmiastowego dostępu do zamrożonych środków z niezapłaconych faktur.

Poprzez ich uwolnienie można na bieżąco finansować swoją działalność.

Sprawdza się to szczególnie w przypadku, gdy została wystawiona faktura z odroczonym terminem płatności, a więc na uregulowanie należności trzeba po prostu poczekać.

Dlaczego oczekiwanie bywa uciążliwe? Przede wszystkim dlatego, że tracimy w tym przypadku zdolność do wywiązywania się ze swoich własnych zobowiązań finansowych, co z kolei naraża nas na popadnięcie w zadłużenie.

Błyskawiczny zastrzyk gotówki

Wśród zysków, jakie zapewnia faktoring dla firm, podstawową stanowi fakt, że pieniądze otrzymuje się znacznie szybciej niż w przypadku kredytu bankowego.

Szybki i regularny przypływ środków obrotowych z nieprzeterminowanych faktur umożliwia regulowanie priorytetów płatniczych, takich jak np.:

  • wypłata dla pracowników i pracowniczek,
  • podatki,
  • zobowiązania wobec ZUS,
  • zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego,
  • zakup towarów,
  • działania marketingowe,
  • zakupy firmowe,
  • wynajem lokalu.

Polepszenie relacji z kontrahentami

Faktoring firmy to nie tylko korzyści dla jej właściciela, ale także dla kontrahentów, którzy otrzymują możliwość wynegocjowania lepszych warunków kredytu kupieckiego.

Ponadto mogą też starać się o zmianę dotychczasowego zobowiązania na kredyt kupiecki.

Takie udogodnienia z pewnością zostaną docenione przez klientów, którzy nie w mniejszym niż my stopniu szukają sposobów na polepszenie swojej sytuacji finansowej.

Możliwość terminowego regulowania własnych zobowiązań

Dzięki wspomnianej płynności finansowej przedsiębiorcy nie zalegają z opłatami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej lub spółki, terminowo regulują zobowiązania wobec swoich dostawców, a swoje zlecenia realizują na czas.

Usługa faktoringu jest więc pomocna w budowaniu pozytywnego wizerunku przedsiębiorcy jako rzetelnego i solidnego partnera biznesowego.

Ważne

Dzięki umowie faktoringowej niwelowane są zatory płatnicze oraz dodatkowo faktoranci są w stanie na bieżąco monitorować swoje należności.

Różnorodna oferta

Widząc już, na czym polega faktoring, warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje faktoringu tak, aby dostosować system działania do potrzeb i upodobań faktorantów.

Wyróżniamy faktoring wierzytelności i sprzedażowy. Ten pierwszy dzieli się m.in. na:

  • faktoring niepełny (bez przejęcia ryzyka niewypłacalności kontrahenta w przypadku braku zapłaty w terminie) i pełny (z przejęciem ryzyka przez firmą faktoringową);
  • faktoring eksportowy;
  • faktoring krajowy;
  • faktoring globalny;
  • faktoring bankowy.

Minimum formalności i brak skomplikowanych procedur

Co warto podkreślić, firmę faktoringową obowiązuje pełna dyskrecja, a cały proces wymaga minimum formalności.

Ponadto finansowanie faktur z długim terminem płatności to procedura o wiele prostsza niż ubieganie się o kredyt, dlatego w tym przypadku stosu papierologii i długotrwałej weryfikacji nie uświadczymy.

Wybierając usługi faktoringu online, można wypełnić wniosek o faktoring, niezależnie od miejsca, w którym obecnie się znajdujemy.

Umowa faktoringu a zakres usług faktoringowych

W polskim prawie nie unormowano usługi faktoringowe odrębnymi przepisami, a więc nie jest odgórnie narzucone, co zawierać ma sama umowa faktoringu.

Wszystko dlatego, że umowa faktoringowa to tzw. umowa nienazwana, którą podmioty mają prawo zawrzeć na podstawie swobody umów zgodnie z art. 353 k.c.

Zestaw usług faktoringowych nie wynika więc wprost z regulacji prawnych, jednakże jako punkt odniesienia faktorzy przyjmują konwencję dotyczącą faktoringu międzynarodowego UNIDROIT (tzw. konwencja ottawska z dnia 28.05.1988 roku).

Według niej faktor musi wykonać co najmniej 2 z następujących czynności:

– finansowanie przekazanych faktur,

– rozliczanie wierzytelności,

– inkaso oraz windykacja należności,

– wzięcie odpowiedzialności za ewentualną niewypłacalność kontrahenta.

Tak więc sam faktoring nie jest jednostkową usługą, a kombinacją kilku.

Zamień fakturę na gotówkę

Podsumowanie

  • Faktoring polega na przejęciu wierzytelności przez firmę faktoringową, która przelewa pieniądze na konto przedsiębiorcy.
  • Usługa faktoringowa to tak naprawdę zbiór usług wspierających finanse w firmach.
  • Z usług faktoringu może korzystać każde przedsiębiorstwo czy spółka.
  • Faktoring to wiele korzyści zarówno dla przedsiębiorcy, jak i kontrahentów.

Klaudia Borkiewicz

Autorka artykułu:

Klaudia Borkiewicz

Redakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
faktoring krajowy

Faktoring krajowy — poradnik dla przedsiębiorców

Faktoring krajowy to usługa idealna dla przedsiębiorstw, które współpracują z kontrahentami z terenu Polski. Zobacz, czym się charakteryzuje.

Autor: Anna Sójka|28.03.2024 r.
zalety faktoringu

Zalety i wady faktoringu, które warto znać

Faktoring zyskał miano jednego z najlepszych sposobów na finansowanie firmy. Sprawdź, jakie są zalety i wady faktoringu.

Autor: Klaudia Borkiewicz|23.02.2023 r.
kredyt kupiecki co to

Kredyt kupiecki – co to i dlaczego warto z niego korzystać?

Prowadzisz biznes i potrzebujesz pieniędzy na swoje zakupy? Dowiedz się, co to kredyt kupiecki i dlaczego warto go zaciągnąć.

Autor: Klaudia Borkiewicz|30.12.2022 r.